Դեկտեմբերին Նյու Յորք կատարած այցի ժամանակ գրող Ի. Ջին Քերոլը հայտարարել էր, որ գնումների է գնացել նորաձեւության խորհրդատուի հետ` իր կյանքում ամենակարեւոր օրերից մեկի համար «ամենալավ զգեստը» գտնելու նպատակով, երբ դեմ առ դեմ կնստի ԱՄՆ նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ` մի տղամարդու, ով մեղադրվում է տասնյակ տարիներ առաջ տեղի ունեցած բռնաբարության մեջ, գրում է Reuters-ը:
Գրողն ու լրագրողուհին հույս է հայտնել, որ այդ օրը կգա այս տարի: Նրա փաստաբանները փորձում են հարցաքննել Թրամփին զրպարտության հայցի շրջանակներում, որը Քերոլը նախկին նախագահի դեմ ներկայացրել էր 2019-ի նոյեմբերին` այն բանից հետո, երբ վերջինս հերքեց իր դեմ առաջադրված մեղադրանքը նրանում, որ ինքը 1990-ականների կեսերին բռնաբարել է Քերոլին Մանհեթենի առեւտրի կենտրոնում: Թրամփն ասել էր, որ երբեք չի ճանաչել Քերոլին եւ մեղադրել է նրան նոր գիրքը վաճառելու նպատակով սուտ խոսելու մեջ` ասելով. «Նա իմ ճաշակով չէ»:
77-ամյա Քերոլը` Elle ամսագրի նախկին սյունակագիրը, իր հայցում ձգտում է փոխհատուցման հասնել հասցված վնասի եւ Թրամփի` իր ցուցմունքներից հրաժարվելու համար:
Սա Թրամփի` սեռական բնույթի հանցագործությունների համար մեղադրանքների համար առաջադրված երկու դեպքերից մեկն է, որը կարող է ավելի արագ քննվել այն բանից հետո, երբ նա լքեց նախագահի պաշտոնը: Գտնվելով նախագահի պաշտոնում` Թրամփի փաստաբաններին հաջողվում էր ձգձգել գործը` պատճառաբանելով, որ գրասենյակի հրատապ պարտականություններն անհնար են դարձնում արձագանքը քաղաքացիական հայցերին:
«Քաղաքացիական հայցերին արձագանքելու միակ խոչընդոտը նրա նախագահ լինելն էր»,- ասել է նախկին դաշնային փաստաբան եւ այժմ Նյու Յորքի համալսարանի իրավաբանական դպրոցի կլինիկական իրավունքի դոցենտ Ջենիֆեր Ռոջերսը: Թրամփի ներկայացուցիչները չեն մեկնաբանել հարցերն այս թեմայով:
Թրամփին նույնպիսի զրպարտության հայց է սպառնում «Աշակերտ» ռեալիթի շոուի նախկին մասնակից Սամեր Զերվոսի կողմից: 2016-ին Զերվոսը Թրամփին մեղադրել էր սեռական բնույթի արարքի մեջ` պնդելով, որ նա 2007-ին Նյու Յորքում կայացած հանդիպմանը համբուրել է իրեն իր կամքին հակառակ, այնուհետեւ շտապել է Կալիֆորնիայում գտնվող հյուրանոցը` կնոջ մոտ, որտեղ նրանք հանդիպել են` աշխատանքի տեղավորման հնարավորությունները քննարկելու համար:
Թրամփը հերքել էր այդ մեղադրանքները եւ Զերվոսին ստախոս անվանել` ստիպելով նրան 2017 թվականին դատի տալ իրեն զրպարտության համար` փոխհատուցման եւ հերքման ձգտելով:
Զերվոսը եւ Քերոլը երկու տասնյակից ավել կանանց շարքում են, ովքեր հրապարակավ մեղադրել են Թրամփին սեռական բռնության մեջ, ինչը, ըստ նրանց, տեղի է ունեցել նրա` նախագահ դառնալուց տարիներ առաջ:

During a December visit to New York City, writer E. Jean Carroll says she went shopping with a fashion consultant to find the “best outfit” for one of the most important days of her life - when she’ll sit face-to-face with the man she accuses of raping her decades ago, former US President Donald Trump, Reuters reported.
The author and journalist hopes that day will come this year. Her lawyers are seeking to depose Trump in a defamation lawsuit that Carroll filed against the former president in November 2019 after he denied her accusation that he raped her at a Manhattan department store in the mid-1990s. Trump said he never knew Carroll and accused her of lying to sell her new book, adding: “She’s not my type.”
Carroll, 77, a former Elle magazine columnist, seeks unspecified damages in her lawsuit and a retraction of Trump’s statements. It is one of two defamation cases involving sexual misconduct allegations against Trump that could move forward faster now that he has left the presidency. While in office, Trump’s lawyers delayed the case in part by arguing that the pressing duties of his office made responding to civil lawsuits impossible.
“The only barrier to proceeding with the civil suits was that he’s the president,” said Jennifer Rodgers, a former federal prosecutor and now an adjunct professor of clinical law at the New York University School of Law.
An attorney for Trump and another representative of the former president did not respond to requests for comment.
Trump faces a similar defamation lawsuit from Summer Zervos, a former contestant on his reality television show “The Apprentice.” In 2016, Zervos accused Trump of sexual misconduct, saying that he kissed her against her will at a 2007 meeting in New York and later groped her at a California hotel as the two met to discuss job opportunities.
Trump denied the allegations and called Zervos a liar, prompting her to sue him for defamation in 2017, seeking damages and a retraction.
Zervos and Carroll are among more than two dozen women who have publicly accused Trump of sexual misconduct that they say occurred in the years before he became president.