Վատիկանը խոստովանում է Ռուսաստանի կարեւոր դերը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունից ելք գտնելու հարցում: Այս մասին ուրբաթ ՏԱՍՍ-ին ասել է Վատիկանի արտաքին պետությունների հետ կապերի քարտուղար Փոլ Ռիչարդ Գալահերը:
«Ռուսաստանը կարեւոր դեր է խաղացել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացում»,- ասել է Վատիկանի դիվանագիտության ղեկավարը:
Ռուսաստանի եւ Վատիկանի հարաբերությունները
Ինչպես նշել է Փոլ Ռիչարդ Գալահերը, Ռուսաստանի եւ Վատիկանի հարաբերությունները լավ մակարդակի վրա են, եւ մի շարք հարցերի վերաբերյալ երկրների դիրքորոշումները համընկնում են: «Մենք լավ միջպետական ​​հարաբերություններ ունենք: Սա նշանակում է, որ մի շարք հարցերի շուրջ` միջազգային կազմակերպությունների աշխատանքի մակարդակում եւ էթիկայի հարցերի ոլորտում, մենք կիսում ենք բազմաթիվ դիրքորոշումներ, որոշ այլ հարցերի շուրջ մեր դիրքերն այնքան էլ չեն համընկնում»,- ասել է հիերարխը:
Գալահերը նշել է, որ Վատիկանը, մասնավորապես, կցանկանար ավելի մեծ առաջընթաց տեսնել «սառեցված հակամարտությունների» կարգավորման գործընթացում հետխորհրդային տարածքի գոտիներում: Բացի այդ, ըստ Վատիկանի դիվանագիտության ղեկավարի, Հռոմը կցանկանար, որպեսզի Սիրիայում «շատ (արտաքին) խաղացողներ նվազեցնեն իրենց ներկայությունը»:
Փոլ Ռիչարդ Գալահերը Վատիկանի պաշտոնական պատվիրակության անդամ է, որն ուղեկցում է Հռոմի Ֆրանցիսկոս Պապին Իրաք առաքելական ուղեւորության ընթացքում, ուր պոնտիֆիկոսը ժամանել էր ուրբաթ օրը:

Ватикан признает важную роль России в поиске выхода из нагорнокарабахского конфликта. Об этом ТАСС  заявил в пятницу секретарь по отношениям с зарубежными государствами Ватикана Пол Ричард Галлахер.
«Россия сыграла важную роль в разрешении нагорнокарабахского конфликта», - сказал глава ватиканской дипломатии.
Отношения России и Ватикана
Как отметил Пол Ричард Галлахер, отношения России и Ватикана находятся на хорошем уровне, а позиции стран по ряду вопросов совпадают. «У нас неплохие межгосударственные отношения. Это значит, что по ряду вопросов - на уровне работы международных организаций и в сфере этических вопросов - мы разделяем многие позиции, по некоторым другим вопросам наши позиции не совсем совпадают», - заявил иерарх.
Галлахер отметил, что в Ватикане, в частности, хотели бы видеть больший прогресс в разрешении «замороженных конфликтов» в зонах на постсоветском пространстве. Кроме того, по словам главы ватиканской дипломатии, в Риме хотели бы, чтобы в Сирии «многие (внешние) игроки снизили свое присутствие».
Пол Ричард Галлахер входит в официальную делегацию Ватикана, сопровождающую Папу Римского Франциска в апостольской поездке в Ирак, куда понтифик прибыл в пятницу.