2020 թվականի պատերազմից առաջ Արցախի Հադրութի շրջանի Տող գյուղում գտնվող «Կատարո» գինու գործարանի եւ Հադրութում գինու մեկ այլ ձեռնարկության ներկայացուցիչները ցանկություն են հայտնել վերագործարկել գործարանն Արցախում եւ մասնաճյուղեր բացել Հայաստանում: Այս մասին մարտի 9-ին NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց Հայաստանի գինու ազգային կենտրոնի նախագահ Ավագ Հարությունյանը:
Ըստ նրա` Հայաստանում մասնաճյուղերի կարիք առաջացավ, քանի որ հակառակ դեպքում անհնար է գինիների ծագման սերտիֆիկատներ ձեռք բերել Ադրբեջանի եւ ռուս խաղաղապահների դիրքորոշման պատճառով:
«Այժմ քննարկումներ են ընթանում Ասկերանի եւ Ստեփանակերտի գործարանների վերագործարկման հարցով: Սփյուռքի ներկայացուցիչների կողմից եւս աջակցություն ցուցաբերելու առաջարկներ կան»,- ասաց նա: Փորձագետը պարզաբանեց, որ Հադրութում տեղակայված երեք գինու գործարանները, այդ թվում` «Կատարո»-ն, առնվազն 2.5 միլիոն դոլարի վնաս են կրել: «Արտադրության վերականգնման համար յուրաքանչյուր ձեռնարկությանն առնվազն 1.5 միլիոն դոլար է անհրաժեշտ»,- ասաց Հարությունյանը:
Նա շեշտեց, որ պատերազմի ընթացքում հրետակոծության արդյունքում Մարտակերտի եւ Մարտունու գինու գործարանները մասամբ վնասվել են, որտեղ արդեն վերականգնման աշխատանքներ են տարվում:

Representatives of the Kataro wine factory which used to be located in Togh village of Hadrut region before the war in 2020 and another wine factory in Hadrut have expressed the desire to reopen the factory in Artsakh and open franchises in Armenia. This is what President of the National Wine Center of Armenia Avag Harutyunyan told Armenian News-NEWS.am today.
According to him, there was a need for franchises in Armenia because if there are no franchises, it would be impossible to obtain certificates of origin of wines due to the stances of Azerbaijan and Russian peacekeepers.
“We’re currently holding talks over the reopening of the factories in Askeran and Stepanakert. Armenians of the Diaspora have also made proposals to show support,” he said. He stressed that the wine factories in Martakert and Martuni were partially damaged as a result of shelling during the war and that repair works are being carried out.