Ռեզերվում գտնվող կանայք եւ տղամարդիկ, ինչպես նաեւ քաղաքացիները, ովքեր գրանցված չեն ռեզերվում՝ մինչեւ 63 տարեկան, կարող են զինվորական ծառայության անցնել եւ համալրել պայմանագրայինների շարքերը ՀՀ Զինված ուժերում: Այս մասին այսօր՝ մարտի 24-ին, ԱԺ նիստում «Զինվորական ծառայության մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին օրինագծի քննարկման ժամանակ ասաց «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության եւ խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը:
Նրա խոսքով՝ պայմանագրային զինվորական ծառայության զորակոչի վերին տարիքային շեմը ենթադրվում է սահմանել 63 տարեկանի մակարդակում, իսկ բարձրագույն սպայական կազմի համար՝ մինչեւ 65 տարեկան:
Այնուամենայնիվ, Մարուքյանը հայտնեց, որ պատրաստ է բանավեճի, մասնավորապես, բաց է տարիքային շեմի իջեցման մասին հարցի քննարկման համար:

YEREVAN. – Women and men in the reserve, as well as citizens—up to 63 years old—who are not registered in the reserve, can enter the military service and join the ranks of contract soldiers in the Armed Forces of the Republic of Armenia. Edmon Marukyan, chairman of the opposition Bright Armenia Party and head of its faction in the National Assembly (NA), said this at Wednesday’s NA session during the discussion of the bill on making amendments to the Law on Military Service.
According to him, the upper age limit for conscription for contract military service is expected to be set at up to 63, and for senior officers—at up to 65 years.
However, Marukyan said that he was ready for a debate, in particular, to discuss the matter of lowering the respective age limit.