Ռեզերվում գտնվող կանայք եւ տղամարդիկ, ինչպես նաեւ քաղաքացիները, ովքեր գրանցված չեն ռեզերվում՝ մինչեւ 63 տարեկան, կարող են զինվորական ծառայության անցնել եւ համալրել պայմանագրայինների շարքերը ՀՀ Զինված ուժերում: Այս մասին այսօր՝ մարտի 24-ին, ԱԺ նիստում «Զինվորական ծառայության մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին օրինագծի քննարկման ժամանակ ասաց «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության եւ խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը:
Նրա խոսքով՝ պայմանագրային զինվորական ծառայության զորակոչի վերին տարիքային շեմը ենթադրվում է սահմանել 63 տարեկանի մակարդակում, իսկ բարձրագույն սպայական կազմի համար՝ մինչեւ 65 տարեկան:
Այնուամենայնիվ, Մարուքյանը հայտնեց, որ պատրաստ է բանավեճի, մասնավորապես, բաց է տարիքային շեմի իջեցման մասին հարցի քննարկման համար:

Граждане мужского и женского пола, находящиеся в резерве, а также граждане, не зарегистрированные в резерве, в возрасте до 63 лет, смогут поступить на воинскую службу и пополнить ряды контрактников в Вооруженных силах Республики Армения. Об этом на заседании Национального Собрания Армении в ходе обсуждения законопроекта о внесении изменений в закон «О военной службе и статусе военнослужащего» заявил 24 марта глава партии «Светлая Армения» и председатель ее парламентской фракции Эдмон Марукян.
Предельный возраст для прохождения службы по контракту, по словам депутата, предлагается установить на уровне 63 лет, а для высшего офицерского состава в звании «генерал-полковник» и «генерал армии» - до 65 лет.
Тем не менее, Марукян сообщил, что готов к дискуссиям, добавив, в частности, что открыт для обсуждений вопроса о снижении возрастного порога для поступления граждан на службу по контракту.