Նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը վտանգում է Թուրքիայի ֆինանսական շուկաների վրա սպեկուլյատիվ հարձակումներով եւ իր ժողովրդականության անկմամբ՝ Կենտրոնական բանկի նոր ղեկավարի նշանակման կապակցությամբ՝ իր ոչ հետեւողական տնտեսական տեսակետները վերստին պարտադրելու համար, կարծում է Արժույթի միջազգային հիմնադրամի փոխտնօրեն Դեսմոնդ Լահմանը:
Էրդողանը ամենավատ ժամանակն է ընտրել Թուրքիան իր էքսցենտրիկ թեզին հնազանդեցնելու համար, ըստ որի ավելի բարձր տոկոսադրույքները գնաճ են առաջացնում, այլ ոչ թե նվազեցնում են այն, գրել է Լահմանը National Interest-ում հրապարակված իր հոդվածում:
«Նրանք ասում են, որ նրանց, ում աստվածները ցանկանում են ոչնչացնել, նախ խելագարացնում են: Դա միանշանակ նման է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին, թերեւս՝  նրա տնտեսական հայացքների տեսանկյունից: Այս տեսակետը նկատելի է տնտեսական ձախողման ամբողջ ընթացքում եւ, անշուշտ, թանկ կնստի Էրդողանի վրա ընտրություններին:
Հանգստյան օրերին Էրդողանն աշխատանքից հեռացրեց ֆինանսների նախկին նախարար Ագբալին, ով գլխավորում էր կենտրոնական բանկը, այն բանից հետո, երբ վերջինս հինգ ամսվա ընթացքում երրորդ անգամ բարձրացրեց տոկոսադրույքները: Էրդողանը նրան փոխարինեց իր իշխող «Արդարություն եւ զարգացում» կուսակցության նախկին պատգամավոր, իսլամիստական Yeni afak թերթի սյունակագիր Չահապ Քավչիօղլուով: Քավչիօղլուն իր հոդվածներում դեմ էր հանդես գալիս բարձր տոկոսադրույքներին:
Զարգացող շուկայական տնտեսության համար, որպես կանոն, խորհուրդ չի տրվում խիստ ոչ հետեւողական տնտեսական քաղաքականություն վարել, նույնիսկ՝ այն դեպքում, երբ առատ համաշխարհային իրացվելիություն կա, գրում է Լահմանը: Զարմանալի է այն ժամանակը, որն Էրդողանն ընտրեց այս քայլի համար: Նա նախընտրում է գործել ճիշտ այն ժամանակ, երբ զարգացող շուկայական տնտեսությունների համար գլոբալ իրացվելիության պայմանները խստանում են եւ, հավանաբար, կշարունակեն խստացվել:
Լահմանը նշել է, որ Էրդողանը նաեւ պարտադրում է իր ոչ հետեւողական հայացքները, երբ երկիրը «խոցելի է սպեկուլյատիվ հարձակումների համար»:
Թուրքիայի կենտրոնական բանկը լիրան պաշտպանելու անհաջող փորձերի արդյունքում սպառել է իր արժույթի պահուստները, թուրքական ընկերությունները լծված են պարտքերով, իսկ զբոսաշրջության ոլորտը՝ արտարժույթի եկամուտների հիմնական աղբյուրը, անկում է ապրում համավարակի պատճառով:
Այնուամենայնիվ, կասկածելի է, որ Էրդողանը 180 աստիճան շրջադարձ կկատարի, եթե Թուրքիայի արժութային ճգնաժամը չսրվի: Միակ դրական բանը, որը կարող է ստացվել երկրի տնտեսական խնդրից, այն է, որ դա կարող է ազդանշան լինել զարգացող շուկայական տնտեսություն ունեցող այլ երկրների համար, որպեսզի նրանք չխաղան տնտեսական քաղաքականության կրակի հետ, հատկապես՝ միջազգային ֆինանսական շուկայի պակաս խնայող միջավայրի պայմաններում:

Президент Реджеп Тайип Эрдоган рискует спекулятивными атаками на финансовые рынки Турции и снижением своей популярности в связи с назначением нового главы ЦБ,  чтобы вновь навязать свои неортодоксальные экономические взгляды, считает бывший заместитель директора Международного валютного фонда  Десмонд Лахман.
Эрдоган выбрал  наихудшее время, чтобы подчинить Турцию своему эксцентричному тезису о том, что более высокие процентные ставки вызывают инфляцию, а не снижают ее, написал  Лахман в статье для National Interest.
«Говорят, что тех, кого боги хотят уничтожить, сначала сводят с ума. Это определенно похоже на президента Турции Реджепа Эрдогана, по крайней мере, в том, что касается его экономических взглядов. Эта точка зрения прослеживается на всем протяжении экономического провала и обязательно дорого обойдется Эрдогану на выборах.
На выходных Эрдоган уволил бывшего министра финансов Наци Агбала, управляющего центральным банком, после того, как тот поднял процентные ставки в третий раз за пять месяцев. Он заменил его Чахапом Кавчиоглу, бывшим депутатом от его правящей Партии справедливости и развития и обозревателем исламистской газеты Yeni afak. Кавчиоглу в своих статьях выступал против высоких процентных ставок.
Для развивающейся рыночной экономики, как правило, не рекомендуется проводить весьма неортодоксальную экономическую политику, даже когда глобальная ликвидность в изобилии, пишет  Лахман. Вызывает удивление время, которое выбрал Эрдоган для этого шага. Он предпочитает действовать как раз в то время, когда условия глобальной ликвидности для стран с формирующимся рынком ужесточаются и, вероятно, продолжат ужесточаться.
Лахман отметил, что Эрдоган также навязывает свои неортодоксальные взгляды, когда страна «уязвима для спекулятивных атак».
Центральный банк Турции истощил свои валютные резервы в результате безуспешных попыток защитить лиру, турецкие компании обременены долгами, а туристическая отрасль, ключевой источник поступлений в иностранной валюте, находится в упадке из-за пандемии.
Тем не менее, сомнительно, что Эрдоган развернется на 180 градусов, если валютный кризис Турции не усугубится. Единственный положительный момент, который может выйти из экономических проблем страны, - это то, что это может послужить предупреждением для других стран с формирующимся рынком, чтобы они не играли с огнем экономической политики, особенно во время менее щадящей среды международного финансового рынка.