Դեռեւս հնարավոր չէ որոշել Հյուսիսատլանտյան դաշինքին Ուկրաինայի եւ Վրաստանի անդամակցության ժամանակը, քանի որ դրա համար անհրաժեշտ է կոնսենսուս: Այս մասին ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Սթոլթենբերգը խոսել է Հարավային Ֆլորիդայի համալսարանի կողմից կազմակերպված վիրտուալ միջոցառման ժամանակ, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
«2008-ին Բուխարեստում կայացած ՆԱՏՕ-ի գագաթաժողովում մենք հայտարարեցինք, որ Ուկրաինան եւ Վրաստանը կդառնան ՆԱՏՕ-ի անդամներ: Մենք ժամկետ չենք սահմանել»,- ասել է Սթոլթենբերգը: «Այժմ մենք օգնում ենք Ուկրաինային եւ Վրաստանին մոտենալ անդամակցությանը: Մենք նրանց օգնում ենք անվտանգության ոլորտում բարեփոխումներ իրականացնելու, զինված ուժերի դեմոկրատական վերահսկողությունը ամրացնելու, ՆԱՏՕ-ի չափանիշներին աստիճանաբար մոտենալու եւ դաշինքին անդամակցելուն մոտենալու հարցում»,- ասել է ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարը:
«Բայց անդամակցության մասին որոշումն ընդունվում է կոնսենսուսով: Բոլոր դաշնակիցները պետք է համաձայնեն սրա հետ: Ուստի չեմ կարող նշել այն ժամանակը, երբ դաշնակիցները կհամարեն, որ Ուկրաինան եւ Վրաստանը լիովին պատրաստ են անդամակցել դաշինքին»,- հավելել է նա:
Գլխավոր քարտուղարը նաեւ հաստատել է, որ «այն պատկերացումը, թե ՆԱՏՕ-ի ընդլայնումը սպառնալիք է կամ սադրանք, վտանգավոր է, դա չի համապատասխանում իրականությանը»: Ըստ Սթոլթենբերգի՝ «Ռուսաստանը դադարել է հավատալ դաշինքի հետ փոխգործակցությանը, համագործակցությանը»:

Пока невозможно определить сроки вступления Украины и Грузии в Североатлантический альянс, поскольку для этого нужен консенсус. Об этом генсек НАТО Йенс Столтенберг  во время выступления на организованном Университетом Южной Флориды виртуальном мероприятии, передает ТАСС.
«В 2008 году на саммите НАТО в Бухаресте  мы заявили, что Украина и Грузия станут членами НАТО. Мы не определили сроки», - отметил Столтенберг. «Мы сейчас помогаем Украине и Грузии приблизиться к членству. Мы помогаем им в проведении реформ в сфере безопасности, укреплении демократического контроля над вооруженными силами, в том, чтобы постепенно приблизиться к стандартам НАТО и приблизиться к членству в альянсе», - сказал генсек НАТО.
«Но решение о членстве принимается консенсусом. С этим должны согласиться все союзники. Поэтому я не могу назвать время, когда союзники посчитают, что Украина и Грузия в полной мере готовы присоединиться к альянсу», - добавил Столтенберг.
Генсек также утверждал, что «представление о том, что расширение НАТО является угрозой или провокацией, является опасным, это не соответствует действительности». По версии Столтенберга, «Россия перестала верить во взаимодействие, сотрудничество» с альянсом.