Թուրքիայի ռազմածովային ուժերի 103 պաշտոնաթող ծովակալ դատապարտել են իշխող «Արդարություն եւ զարգացում» կուսակցությունը (ԱԶԿ)՝ «Մոնտրյոյի կոնվենցիան քննարկման համար բացման» եւ բանակի իսլամացման համար:
«Մտահոգիչ է այն փաստը, որ Մոնտրյոյի կոնվենցիան բաց է քննարկման համար ինչպես Ստամբուլի ջրանցքի շրջանակներում, այնպես նրա, ով իրավունք ունի չեղյալ հայտարարել միջազգային պայմանագրերը»,- ասվում է ծովակալների հայտարարության մեջ: 1936 թվականին Շվեյցարիայում ստորագրված Մոնտրյոյի կոնվենցիան Թուրքիային իրավունք տվեց վերահսկել իր երկու նեղուցները՝ Բոսֆորը եւ Դարդանելը՝ սահմանափակելով ռազմական նավերի անցումը նեղուցներով միայն Սեւ ծովին սահմանակից պետություններին:
Ծովակալները Կոնվեկցիան «ամենամեծ դիվանագիտական ​​հաղթանակն» են անվանել, որով ավարտվել էր Լոզանի խաղաղության պայմանագիրը, որը 1923 թվականին սահմանել էր ժամանակակից Թուրքիայի սահմանների մեծ մասը, եվ հայտարարել են, որ թուրքական նեղուցներն «աշխարհի ամենակարեւոր ջրային ուղիներից մեկն են»:
Նրանց խոսքով՝ կոնվենցիան թույլ տվեց Թուրքիային չեզոքություն պահպանել Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ընթացքում եւ, ընդհանուր առմամբ, ապահովում է խաղաղությունը Սեւ ծովում:
«Մենք կարծում ենք, որ պետք է խուսափել ցանկացած գործողությունից և պատմությունից, որոնք կարող են հանգեցնել նրան, որ Մոնտրյոյի կոնվենցիային, որը կարեւոր է Թուրքիայի գոյատեւման համար, քննարկման առարկա դառնա»,- հայտարարել են ծովակալները:
«Թուրքիայի զինված ուժերը (TAF) եւ մեր նավատորմը դիտավորյալ կերպով հարձակման են ենթարկվել (իսլամական քարոզիչ) Ֆեթուլլահ Գյուլենի շարժման կողմից եւ շատ արժեքավոր կադրեր են կորցրել այդ դավաճանական դավադրության պատճառով»,- շարունակել են ծովակալները:
«Այս պատմություններից քաղված ամենակարեւոր դասն այն է, որ TAF-ը պետք է ջանադիր կերպով պաշտպանի սահմանադրության անփոփոխ հիմնարար արժեքները»,- ասել են ծովակալները՝ նկատի ունենալով հոդվածը, որը Թուրքիան որպես աշխարհիկ, ժողովրդավարական պետություն է սահմանում՝ օրենքի գերակայությամբ:
«Նշված պատճառներով մենք դատապարտում ենք այնպիսի տպավորություն ստեղծելու փորձերը՝ իբր TAF-ը եւ ռազմածովային ուժերը դուրս են եկել այդ արժեքների շրջանակներից` շեղվելով Աթաթուրքի կողմից սահմանված ժամանակակից ուղուց: Հակառակ դեպքում Թուրքիայի Հանրապետությունը կարող է բախվել դեպրեսիայի ռիսկի եւ սպառնալիքի եւ իր գոյատեւման համար ամենավտանգավոր իրադարձությունների հետ, որոնց օրինակները պատմության մեջ առկա են»:

Top Turkish officials on Sunday lashed out at an open letter signed by more than 100 retired admirals warning about a possible threat to a treaty governing the use of Turkey's key waterways, AFP reported.
Turkey's approval last month of plans to develop a shipping canal in Istanbul comparable to the Panama or Suez canals has opened up debate about the 1936 Montreux Convention.
Canal Istanbul is the most ambitious of what President Recep Tayyip Erdogan terms his "crazy projects," which have seen him transform Turkey's infrastructure with new airports, bridges, roads and tunnels during his 18 years in power.
Turkish officials argue that the new canal is vital to take the pressure off Istanbul's Bosphorus Strait.
But opponents say apart from its environmental impact, the new canal venture could undermine the Montreux accord.
The convention guarantees the free passage through the Bosphorus and Dardanelles straits of civilian vessels in times of both peace and war.
It also regulates the use of the strait by military vessels from non-Black Sea states.
The new canal would allow ships to transit between the Mediterranean and the Black Sea without passing through part of the straits that are covered by the treaty.
In their letter, 103 retired admirals said it was "worrying" to open the Montreux treaty up to debate, calling it an agreement that "best protects Turkish interests."
"We are of the opinion to refrain from any kind of rhetoric or action that could make the Montreux Convention... a matter of controversy," they said.
The letter drew a strong riposte from top government officials, while prosecutors in Ankara have also launched an investigation.
"Not only those who signed but also those who encourage them will give an account before justice," Erdogan's top press aide Fahrettin Altun said on Twitter, referring to the probe.
Presidential spokesman Ibrahim Kalin said the declaration was "reminiscent of coup times".
Istanbul mayor Ekrem Imamoglu of the opposition CHP party is one of the strongest opponents of the canal project on financial and environmental grounds.
In November, the interior ministry launched a probe into the mayor over his opposition to the canal.