Թուրքիայի ռազմածովային ուժերի 103 պաշտոնաթող ծովակալ դատապարտել են իշխող «Արդարություն եւ զարգացում» կուսակցությունը (ԱԶԿ)՝ «Մոնտրյոյի կոնվենցիան քննարկման համար բացման» եւ բանակի իսլամացման համար:
«Մտահոգիչ է այն փաստը, որ Մոնտրյոյի կոնվենցիան բաց է քննարկման համար ինչպես Ստամբուլի ջրանցքի շրջանակներում, այնպես նրա, ով իրավունք ունի չեղյալ հայտարարել միջազգային պայմանագրերը»,- ասվում է ծովակալների հայտարարության մեջ: 1936 թվականին Շվեյցարիայում ստորագրված Մոնտրյոյի կոնվենցիան Թուրքիային իրավունք տվեց վերահսկել իր երկու նեղուցները՝ Բոսֆորը եւ Դարդանելը՝ սահմանափակելով ռազմական նավերի անցումը նեղուցներով միայն Սեւ ծովին սահմանակից պետություններին:
Ծովակալները Կոնվեկցիան «ամենամեծ դիվանագիտական ​​հաղթանակն» են անվանել, որով ավարտվել էր Լոզանի խաղաղության պայմանագիրը, որը 1923 թվականին սահմանել էր ժամանակակից Թուրքիայի սահմանների մեծ մասը, եվ հայտարարել են, որ թուրքական նեղուցներն «աշխարհի ամենակարեւոր ջրային ուղիներից մեկն են»:
Նրանց խոսքով՝ կոնվենցիան թույլ տվեց Թուրքիային չեզոքություն պահպանել Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ընթացքում եւ, ընդհանուր առմամբ, ապահովում է խաղաղությունը Սեւ ծովում:
«Մենք կարծում ենք, որ պետք է խուսափել ցանկացած գործողությունից և պատմությունից, որոնք կարող են հանգեցնել նրան, որ Մոնտրյոյի կոնվենցիային, որը կարեւոր է Թուրքիայի գոյատեւման համար, քննարկման առարկա դառնա»,- հայտարարել են ծովակալները:
«Թուրքիայի զինված ուժերը (TAF) եւ մեր նավատորմը դիտավորյալ կերպով հարձակման են ենթարկվել (իսլամական քարոզիչ) Ֆեթուլլահ Գյուլենի շարժման կողմից եւ շատ արժեքավոր կադրեր են կորցրել այդ դավաճանական դավադրության պատճառով»,- շարունակել են ծովակալները:
«Այս պատմություններից քաղված ամենակարեւոր դասն այն է, որ TAF-ը պետք է ջանադիր կերպով պաշտպանի սահմանադրության անփոփոխ հիմնարար արժեքները»,- ասել են ծովակալները՝ նկատի ունենալով հոդվածը, որը Թուրքիան որպես աշխարհիկ, ժողովրդավարական պետություն է սահմանում՝ օրենքի գերակայությամբ:
«Նշված պատճառներով մենք դատապարտում ենք այնպիսի տպավորություն ստեղծելու փորձերը՝ իբր TAF-ը եւ ռազմածովային ուժերը դուրս են եկել այդ արժեքների շրջանակներից` շեղվելով Աթաթուրքի կողմից սահմանված ժամանակակից ուղուց: Հակառակ դեպքում Թուրքիայի Հանրապետությունը կարող է բախվել դեպրեսիայի ռիսկի եւ սպառնալիքի եւ իր գոյատեւման համար ամենավտանգավոր իրադարձությունների հետ, որոնց օրինակները պատմության մեջ առկա են»:

103 отставных адмирала турецких военно-морских сил осудили правящую Партию справедливости и развития (ПСР) за «открытие для обсуждения Конвенции Монтрё» и за исламизацию армии.
«Вызывает беспокойство тот факт, что Конвенция Монтрё открыта для обсуждения в рамках как канала Стамбул, так и того, кто имеет право аннулировать международные договоры», - говорится в заявлении адмиралов.
Конвенция Монтрё, подписанная в Швейцарии в 1936 году, предоставила Турции право контролировать свои два пролива, Босфор и Дарданеллы, ограничив проход военных кораблей из проливов только государствам, граничащим с Черным морем.
Адмиралы назвали конвецию «крупнейшей дипломатической победой, завершившей Лозаннский мирный договор», который определил большинство границ современной Турции в 1923 году, и заявили, что турецкие проливы были «одними из самых важных водных путей в мире».
По их словам, конвенция позволила Турции оставаться нейтральной во время Второй мировой войны и в целом обеспечивает мир на Черном море.
«Мы считаем, что следует избегать любых действий и повествований, которые могут привести к тому, что Конвенция Монтрё, которая важна для выживания Турции, станет предметом обсуждения», - заявили адмиралы.
«Турецкие вооруженные силы (TAF) и наш флот подверглись  преднамеренным атакам движения (исламского проповедника) Фетуллы Гюлена и потеряли много ценных кадров из-за этих предательских заговоров», - продолжили адмиралы.
«Самый важный урок, который можно извлечь из этих сюжетов, заключается в том, что TAF должен тщательно отстаивать неизменные фундаментальные ценности конституции», - отметили адмиралы, имея в виду статью, в которой Турция определяется как светское, демократическое государство с верховенством закона.  «По этим причинам мы осуждаем попытки создать впечатление, будто наши TAF и военно-морские силы вышли за рамки этих ценностей, отклонившись от современного маршрута, проложенного  Ататюрком. В противном случае Турецкая Республика может столкнуться с риском и угрозой депрессии и самых опасных событий для ее выживания, примеры которых есть в истории».