Ըստ էության, մենք հավաքվել ենք այստեղ՝ իրականացնելու այն պայմանավորվածությունները, որոնք ձեռք են բերվել խորհրդարանական խմբակցությունների ղեկավարների հետ: Այս մասին մայիսի 3-ին Հայաստանի Ազգային ժողովի հատուկ նիստին ՀՀ վարչապետի ընտրության հարցի քննարկման ժամանակ ասաց վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը:
Ընդ որում, նա հիշեցրեց, որ մինչ այդ իշխանությունները բանակցություններ էին վարել երկրի նախագահի հետ, ինչի շնորհիվ պայմանավորվածություն էր ձեռք բերվել այս տարվա հունիսի 20-ին արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ անցկացնելու մասին: «Այսօր առաջին փուլն է: Այժմ հարցն ակտիվորեն քննարկվում է, շահարկումներ են հնչում այն մասին, որ երկրորդ փուլում որոշ ուժեր կփորձեն այլընտրանքային սցենարի զարգացում ապահովել : Ես այս ամբիոնից արդեն ասել եմ, որ եթե նման փորձեր լինեն, եթե փորձեն խախտել մեր պայմանավորվածությունները, ապա մենք ունենք պատրաստի որոշում. Իշխող «Իմ քայլը» դաշինքը պարզապես կապահովի վարչապետի ընտրությունը»,- շեշտեց Փաշինյանը:

По сути, мы собрались здесь, чтобы реализовать те договоренности, которые были достигнуты с главами парламентских фракций. Об этом на специальном заседании Национального Собрания Армении в ходе обсуждения вопроса об избрании премьер-министра заявил 3 мая исполняющий обязанности главы Правительства республики Никол Пашинян.
При этом он напомнил, что до этого власти провели переговоры с президентом страны, благодаря чему была достигнута договоренность о проведении внеочередных парламентских выборов 20 июня текущего года. «Сегодня первый этап. Сейчас активно обсуждается вопрос, звучат   спекуляции относительно возможности того, что какие-то силы на втором этапе попытаются обеспечить развитие альтернативного сценария. Я уже говорил с этой трибуны, что если такие попытки будут иметь место, если наши договоренности попытаются нарушить, то у нас имеется готовое решение: правящий блок «Мой шаг» просто обеспечит избрание премьер-министра», - подчеркнул Пашинян.