Ադրբեջանի մարդու իրավունքների հանձնակատար Սաբինա Ալիեւան նամակ է հղել ՄԱԿ Մարդու իրավունքների գերագույն հանձնակատար Միշել Բաշելին եւ Եվրոպայի խորհրդի մարդու իրավունքների հանձնակատար Դունյե Միյատովիչին՝ բողոքելով Հայաստանի օմբուդսմենից: Այս մասին հայտնում է АПА-ն:
Բողոքի էությունն այն է, որ «ԶԼՄ-ներում եւ սոցիալական ցանցերում անընդհատ ադրբեջանցիների նկատմամբ ագրեսիա եւ անհանդուրժողականություն քարոզող հայտարարություններ ու արտահայտություններ են տարածվում՝ Հայաստանի ռազմաքաղաքական իշխանությունների ազդեցության եւ ճնշման ներքո»:
Փաստորեն ադրբեջանցի օմբուդսմենը փորձում է հապշտապ մեղադրել հայկական կողմին այն բանում, ինչ անում են իրենք՝ ադրբեջանական կողմը: Հաշվի առնելով Հայաստանի օմբուդսմեն Արման Թաթոյանի ակտիվ աշխատանքը՝ պատերազմի ընթացքում եւ դրանից հետո քաղաքական ղեկավարության եւ մշակույթի գործիչների աջակցությամբ Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից կատարված հանցագործությունները բացահայտելու եւ հանրայնացնելու հարցում, նա հաճախ դառնում է Ադրբեջանի տարբեր ներկայացուցիչներ հարձակումների թիրախ:
Հատկանշական է, որ Ադրբեջանի օմբուդսմենը երբեք չի արձագանքել ադրբեջանական զինուժի կողմից կատարված հրեշավոր հանցագործությունների մասին հաղորդագրություններին, այդ թվում` անպաշտպան հայ գերիների, զինվորականների եւ քաղաքացիական անձանց, կանանց նկատմամբ:

Уполномоченный по правам человека Азербайджана Сабина Алиева направила письмо Верховному комиссару ООН по правам человека Мишель Башель и Комиссару по правам человека Совета Европы Дунье Миятович, жалуясь на омбудсмена Армении. Об этом сообщает АПА
Суть жалобы  в том, что «в СМИ и социальных сетях постоянно распространяются заявления и выражения, пропагандирующие агрессию и нетерпимость в отношении азербайджанцев под влиянием и давлением военно-политических властей Армении».
Фактически азербайджанский омбудсмен пытается поспешно обвинить армянскую сторону в том, что проделывает сама азербайджанская сторона. Учитывая активную работу омбудсмена Армении Армана Татояна в выявлении и обнародовании преступлений, совершенных азербайджанскими ВС с подачи политического руководства и деятелей культуры во время и после войны, он нередко становится объектом нападок различного рода представителей АР.
Примечательно, что ни разу омбудсмен Азербайджана не отреагировала на сообщения о чудовищных преступлениях, совершенных азербайджанскими военными, в том числе в отношении беззащитных пленных армян, военных и гражданских лиц, женщин.