Իրանի արտաքին գործերի նախարար Մոհամադ Ջավադ Զարիֆը կոչ է արել ստեղծել  մասնագիտական միջազգային կառույց, որը կիրականացնի մոնիթորինգ եւ կվարի պաղեստինցիների դեմ Իսրայելի հանցագործությունների հաշվետվողականությունը, գրում է Тasnim news-ը:
Զարիֆը, որը գտնվում է Իտալիայում մասնակցել է Իսլամական համագործակցության կազմակերպության առցանց նիստին, որը նվիրված էր Պաղեստինի եւ Իսրայելի միջեւ հակազդեցությանը: Իր ուղերձում, որը նա արել է Հռոմում Իրանի դեսպանատնից, բարձրաստիճան իրանցի դիվանագետն ասել է, որ ԻՀԿ անդամները պետք է ճանաչեն Իսրայելի հանցավոր գործողությունները՝ որպես ցեղասպանություն:
Նա կոչ է արել կազմակերպության անդամ երկրներին ընդլայնել իրենց ազգային տրիբունալների իրավասությունը՝ ներառելով դատական հետապնդում հանցագործների նկատմամբ, որոնք կատարում են ռազմական հանցագործություններ եւ ցեղասպանություն Պաղեստինի օկուպացված տարածքներում:

Министр иностранных дел Ирана Мохаммад Джавад Зариф призвал к созданию профессионального международного структуры, «которая будет проводить мониторинг и вести отченость преступлений Израиля против палестинцев», пишет Тasnim news
Зариф, который находится в Италии, принял участие в экстренном онлайн-заседании ОИК, посвященном противостоянию между Палестиной и Израилем. В своем обращении, сделанном из посольства Ирана в Риме, высокопоставленный иранский дипломат сказал, что члены ОИК «должны признать преступные действия Израиля как геноцид».
Он призвал страны, входящие в состав организации,  расширить юрисдикцию своих национальных трибуналов, включив в нее «судебное преследование преступников, совершающих военные преступления и  геноцид на оккупированных палестинских территориях».