Նախկինում երեխայի ծնունդը գրանցելու համար քաղաքացին դա նախ պետք է գրանցեր ԱՆ ՔԿԱԳ մարմնում, հետո այցելեր ոստիկանություն, ստանարու Հանրային ծառայության համարանիշ, հետո այցելեր սոցիալական ապահովության ծառայություն, որ ստանար երեխայի 200 հազար դրամ միանվագ գումարը, իսկ այնտեղից քաղաքացուն ուղարկում էին բանկ, որ այդ գումարն ստանա: Այս մասին, այսօր՝ մայիսի 17-ին, մամուլի ասուլիսի ժամանակ նշեց արդարադատության նախարարի տեղակալ Վահե Դանիելյանը:
«Մենք ոչ թե այդ 4 մարմնի փոխարեն 1 մարմին ենք նախատեսել, այլ ավելին, այդ գրանցումները նախատեսել ենք իրականացնել ծննդօգնություն տրամադրող բուժհաստատությունում, որ անգամ արդարադատության նախարարություն մեր քաղաքացիները ստիպված չլինեն այցելել:
Հիմա աշխատում ենք որդեգրումների համակարգի բարեփոխման վրա, որի նպատակը եւս ավելի թափանցիկ ու կանխատեսելի համակարգն ունենալն է»,-ասաց նա:

В Армении гражданам впредь не придется посещать 4 органа для получения единовременной выплаты в 200 тысяч драмов. Об этом на пресс-конференции заявил 17 мая заместитель министра юстиции Армении Ваге Даниелян.
По его словам, в прошлом, чтобы зарегистрировать рождение ребенка, гражданин должен был сначала зарегистрировать факт рождения в ЗАГС-е при Минюсте республики, затем посетить полицию, чтобы получить номер государственной службы, затем посетить службу социального обеспечения, чтобы получить единовременную выплату в 200 тысяч драмов, и оттуда уже гражданина направляли в банк, чтобы там он смог получить данную сумму.
«Мы решили не создавать 1 общий орган для выполнения задач прежних четырех структур, а более того, планируем провести эти регистрации в медицинских учреждениях, в которых принимают роды, чтобы нашим гражданам даже не приходилось посещать Минюст», - отметил Даниелян.
«Сейчас мы работаем над реформированием системы усыновления, целью которой является создание еще более прозрачной и предсказуемой системы», - сказал замминистра.