Բրիտանական հետախուզության ղեկավար Քեն Մակքալումը հայտարարել է, որ Facebook-ը «անվճար անցաթուղթ» է տալիս ահաբեկիչներին, տեղեկացնում է Independent-ը։
Մակքալումը նախազգուշացրել է, որ Մարկ Ցուկերբերգի ծրագրերը թույլ են տալիս ահաբեկիչներին ահաբեկչություններ պլանավորել՝ տեսանելի չլինելով անվտանգության ծառայությունների համար։ «Բանն այն է, որ Կալիֆոռնիայում ընդունվող որոշումները նույնքան կարեւոր են մեր աշխատանքը կատարել կարողանալու համար, որքան եւ Աֆղանստանում կամ Սիրիայում ընդունված որոշումները, հատկապես ծածկագրման առումով»,- ասել է նա։
Նրա խոսքով, եթե հետախուզությունը տեղեկատվություն ունենար, որ ինչ-որ մեկը ռումբ է հավաքել կամ այդ մասին տեսանյութ է նկարահանում իր հյուրասենյակում, նա կկարողանար նրան ձերբակալելու օրդեր ստանալ ներքին գործերի նախարարից ու ավագ դատավորից։ «Եթե դուք ծածկագիր ունեք լռելյայն, առանց որեւէ միջոցի այն բացելու համար, դուք փաստացի ահաբեկիչներին կամ այն մարդկանց, ովքեր սեռական բռնություն են կազմակերպում երեխաների հանդեպ ինտերնետով, անվճար անցաթուղթ եք տալիս, քանի որ նրանք գիտեն, որ ոչ ոք չի կարող տեսնել, թե ինչ են անում իրենք իրենց հյուրասենյակներում»։
M-15-ի ղեկավարը հավաստիացրել է, որ հետախուզությունը մտադիր չէ ստեղծել «դիտորդ պետություն»՝ «տեսախցիկով ամեն մեկի հյուրասենյակում»։ «Ինչը մեզ իսկապես պետք է, այն է, որպեսզի հազվադեպ դեպքերում, երբ կա լուրջ անհանգստություն, երբ պետական քարտուղարը եւ ավագ դատավորը համաձայնում են, որ այդ տեղեկատվության հասանելիությունն անհրաժեշտ է եւ չափակցված, ընկերությունները ստեղծեն մեզ համար իրենց հետ համատեղ աշխատանքի միջոցներ  այդ տեղեկատվության բովանդակությունն ստանալու համար»։

Глава британской разведки  M-15  Кен Маккаллум  заявил, что Facebook дает «бесплатный пропуск» террористам, передает Independent.
Маккаллум предупредил, что планы Марка Цукерберга позволят террористам планировать теракты, не будучи видимыми для служб безопасности. «Дело в том, что решения, принимаемые в  Калифорнии, так же важны для нашей способности выполнять свою работу, как и решения, принятые в Афганистане или Сирии, особенно в отношении шифрования », - сказал он.
По его словам,  если бы у разведки была информация, что кто-то собирал бомбу или снимает об этом видео в своей гостиной, она могла бы подать заявление на получение ордера от министра внутренних дел и старшего судьи. «Если у вас есть сквозное шифрование по умолчанию без каких-либо средств для его раскрытия, вы фактически даете террористам или людям, которые организуют сексуальное насилие над детьми в Интернете, - бесплатный проход, так как  они знают, что никто не может видеть, что они делают в своих  гостиных».
При этом глава M-15 заверил, что разведка не намерена  создать «государство-наблюдателя» с «камерой в гостиной каждого». «Что нам действительно нужно, так это то, чтобы в тех редких случаях, когда возникает серьезная озабоченность, когда государственный секретарь и судья соглашаются, что доступ к этой информации необходим и соразмерен,  компании создали для нас средства для совместной работы с ними для доступа к содержанию этих сообщений ».