Չնայած նրան, որ Իրան-Հայաստան էլեկտրահաղորդման գծի շինարարությունը սկսվել է 2006 թվականին, մինչեւ 2017 թվականը 711 հենարանից տեղադրվել է ընդամենը 17-ը, եւս 35-ի համար բետոն է լցվել: Այս մասին հունիսի 3-ին Հայաստանի Ազգային ժողովի արտահերթ նիստին հայտարարեց հանրապետության տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների փոխնախարար Հակոբ Վարդանյանը:
Նրա խոսքով` այս պահին բետոն է լցված ավելի քան 550 հենարանի համար: «Արդեն տեղադրվել է շուրջ 450 հենարան»,- հավելեց փոխնախարարը:
Հիշեցնենք, որ ի սկզբանե Իրան-Հայաստան էլեկտրահաղորդման գծի կառուցման նախագիծը նախատեսվում էր ավարտել 2018-ի վերջին: Սակայն հարցը ձգձգվեց: Վերջին անգամ նախագիծը հետաձգվել էր 2019 թվականին: Հայտարարվել էր, որ շինարարությունը կավարտվի 2020-ի վերջին: Բայց...

YEREVAN. – Although construction of the Iran-Armenia power transmission line began in 2006, only 17 of the 711 towers were installed, and concrete was filled for another 35 by the year 2017. Hakob Vardanyan, Acting Deputy Minister of Territorial Administration and Infrastructure, stated this at Thursday’s special sitting of the National Assembly of Armenia.
According to him, at the moment, however, concrete has been filled for more than 550 of these towers. "About 450 towers have already been installed," the deputy minister added.
To note, the construction project of the Iran-Armenia power transmission line was initially planned to be completed by the end of 2018, but it was delayed. The last time this project was put off was in 2019, and it was announced that the construction would be completed by the end of 2020.