Ֆրանսիայի ազգային ֆինանսական դատախազությունը սկսել է հետաքննություն Լիբանանի Կենտրոնական բանկի ղեկավար Ռիադ Սալյամեի նկատմամբ, որը կասկածվում է կազմակերպված խմբի կազմում փողերի լվացման մեջ, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
Սալյամեի եւ նրա շրջապատում չորս մարդու՝ եղբոր, որդու, զարմիկի եւ գործընկերոջ նկատմամբ հետաքննությունը սկսվել է մայիսի վերջում այս տարվա ապրիլին հակակոռուպցիոն դատախազությանը ներկայացված երկու բողոքների հիման վրա: Առաջին բողոքը ներկայացրել է Accountability Now շվեյցարական հիմնադրամը, որը զբաղվում է Լիբանանում քաղաքացիական հասարակության աջակցությամբ:
Երկրորդ բողոքն ուղղել է Sherpa հասարակական կազմակերպությունն ու «Լիբանանում խարդախությունների եւ հանցավոր գործունեության զոհերի կոլեկտիվ» ասոցիացիան, որը կազմված է լիբանանյան բանկերում ներդրումներն ու խնայողությունները կորցրած մարդկանցից:
Ինչպես նշում է գործակալությունը, հետաքննությունը նախաձեռնողները պնդում են, որ ամբողջ աշխարհում Սալյամեի ակտիվների ընդհանուր արժեքը գերազանցում է 2 միլիարդ դոլարը: Նրանք խնդրում են ստուգել բանկիրի եվրոպական ակտիվների ծագման օրինականությունը, որը պնդում է, որ կարողությունը ստացված ժառանգության եւ ֆինանսների ոլորտում կարիերայի արդյունք է:
Սալյամեի, նրա եղբայր Ռաժի եւ գործընկեր Մարիան Հոայեքի դեմ նմանատիպ հետաքննություն արդեն վարվում է Շվեյցարիայում: Այդտեղ ուսումնասիրում են այդ երկրի եւ Լիբանանի միջեւ բանկային փոխանցումները 300 միլիոն դոլարի չափով, գրում է AFP-ն:

Национальная финансовая прокуратура Франции начала расследование в отношении главы Центрального банка Ливана Риада Саляме, которого подозревают в отмывании денег в составе организованной группы, передает ТАСС.
Расследование в отношении Саляме и четырех человек из его окружения - брата, сына, племянника и коллеги, было начато в конце мая после двух жалоб, поступивших в антикоррупционную прокуратуру в апреле этого года. Первую подал швейцарский фонд Accountability Now, который занимается поддержкой гражданского общества в Ливане.
Вторую жалобу направили неправительственная организация Sherpa и ассоциация «Коллектив жертв мошенничества и преступной деятельности в Ливане«, состоящая из потерявших свои сбережения вкладчиков ливанских банков.
Как отмечает агентство, инициаторы расследования утверждают, что общая стоимость активов Саляме по всему миру превышает $2 млрд. Они просят проверить законность происхождения европейских активов банкира, утверждающего, будто сколотил состояние за счет полученного наследства и карьеры в сфере финансов.
Аналогичное расследование против Саляме, его брата Ража и коллеги Мариан Хоаек уже ведется в Швейцарии. Там изучают банковские переводы между этой страной и Ливаном на общую сумму в $300 млн,  пишет AFP.