Այս պահին ամենաքիչ գրավիչ ակտիվը բիթքոինն է: Այս մասին հայտնում է Bitcoin.com պորտալը` վկայակոչելով Goldman Sachs բանկի հայտարարությանը: Վերջինս վերջերս երկու կլոր սեղան է անցկացրել, որին մասնակցում էր հեջ-ֆոնդերի 25 ներդրումային տնօրեն եւ միայն երկար պաշտոններ զբաղեցնող ֆոնդեր, հարցվածների 35 տոկոսը բիթքոինն ամենաքիչ գրավիչ ակտիվն է անվանել: Հակավարկանիշի երկրորդ հորիզոնականը` 25 տոկոս ցուցանիշով, զբաղեցրել են ներդրումներն IPO-ով, հայտնում է «Փրայմ»-ը:
Հիշեցնենք, որ այս տարվա մայիսին մեկ այլ խոշոր ամերիկյան բանկ՝ Bank of America-ն, նմանատիպ հարցում էր անցկացրել, որի ընթացքում պարզել էր, որ բիթքոինը պահանջարկ ունի ակտիվների կառավարիչների շրջանում: Հարցմանը մասնակցել էր 216 թոփ մենեջեր, որոնց ընդհանուր կառավարվող ակտիվները 625 միլիարդ դոլար էին կազմում:
Հունիսի սկզբին Goldman Sachs-ի հումքային ապրանքների բաժնի ղեկավար Ջեֆ Քարին հայտարարել էր, որ կրիպտոարժույթները, որպես ներդրումային գործիք, ի վիճակի չեն փոխարինել ոսկուն: Ըստ նրա` դրանք ավելի շատ պղնձի են նման, քանի որ ռիսկամետ ակտիվներ են:
Անցյալ ամիս Goldman Sachs-ը բիթքոինը որպես ակտիվների դաս էր ճանաչել, ինչպես նաեւ հայտնել էր ինստիտուցիոնալ ներդրողների եւ ակտիվների կառավարիչների շրջանում կրիպտոարժույթների աճող պահանջարկի մասին: Բացի այդ, բանկն առաջինն էր ԱՄՆ խոշորագույն ներդրումային բանկերի շարքում, որը կրիպտոարժույթով առեւտրի բաժին բացեց: Նոր բաժինն արդեն հաջողությամբ վաճառքներ է իրականացրել բիթքոինի հետ կապված դերիվատիվների երկու տեսակով:

Наименее привлекательный актив на текущий момент — биткоин. Об этом сообщает портал Bitcoin.com со ссылкой на заявление банка Goldman Sachs. Последний недавно провел два круглых стола, в которых приняли участие 25 инвестиционных директоров хедж-фондов и фондов, занимающих только длинные позиции,  35% участников опроса назвали биткоин наименее привлекательным активом. Вторую строчку антирейтинга с показателем в 25% заняли вложения в IPO, передает «Прайм»
Напомним, что в мае этого года другой крупный американский банк Bank of America провел аналогичный опрос, в ходе которого выяснил, что биткоин пользуется спросом среди управляющих активами. В опросе приняли участие 216 топ-менеджеров с совокупными активами под управлением на сумму в 625 миллиардов долларов.
В начале июня глава отдела сырьевых товаров Goldman Sachs Джефф Карри заявил, что криптовалюты не смогут заменить золото как инвестиционный инструмент. По его словам, они скорее похожи на медь, поскольку являются про-рисковыми активами.
В прошлом месяце Goldman Sachs признал биткоин классом активов, а также сообщил о растущем спросе на криптовалюты среди институциональных инвесторов и управляющих активами. Также банк первым среди крупнейших инвестиционных банков США создал отдел для торговли криптовалютой. Новый отдел уже провел успешную торговлю двумя видами деривативов, связанных с биткоинами.