Եվրախորհրդարանականները Հայաստանին եւ Ադրբեջանին կոչ են արել փոխանակել հասանելի տեղեկատվությունը՝ արդյունավետ ականազերծումը շարունակելու համար: Այս մասին ասվում է Հարավային Կովկասի հետ կապերի գծով պատվիրակության ղեկավար, Եվրախորհրդարանի պատգամավոր Մարինա Կալյուրանդի, Հայաստանի հարցերով մշտական զեկուցող, Եվրախորհրդարանի պատգամավոր Անդրեյ Կովաչովի եւ Ադրբեջանի հարցերով զեկուցող, Եվրախորհրդարանի պատգամավոր Ժելյանա Զովկոյի համատեղ հայտարարության մեջ:
Նրանք ափսոսանք են հայտնել հունիսի 4-ին երեք ադրբեջանցիների մահվան կապակցությամբ, որոնք մահացել են ականի պայթյունից Քարվաճառում, որը Արցախի դեմ Ադրբեջանի ագրեսիայի հետեւանքով ադրբեջանական կողմի վերահսկողության տակ է հայտնվել:
«Երկու կողմերն էլ պարտավոր են համագործակցելու պարտավորություն վերցնել իրենց վրա եւ հասանելի տեղեկատվություն փոխանակել` արդյունավետ ականազերծումը շարունակելու եւ հետագա ողբերգությունները կանխելու համար: Նրանք նաեւ պետք է անհապաղ քայլեր ձեռնարկեն փոխադարձ վստահության եւ հաշտեցման հիմնական խոչընդոտները վերացնելու ուղղությամբ՝ սկսած մնացած բոլոր գերիների ազատ արձակումից, հրահրող հռետորաբանությունից հրաժարվելուց, վիճահարույց սահմանային շրջաններից զորքերը հեռացնելուց եւ հակամարտության երկարաժամկետ կարգավորման ու Լեռնային Ղարաբաղի ապագա կարգավիճակի վերաբերյալ բանակցությունների վերսկսումից։
Ցամաքային ականներն իրենց բնույթով անխտիր գործողության զենք են, որոնք չեն կարող տարբերակել քաղաքացիական եւ ռազմական թիրախները, եւ ցավալի է այն փաստը, որ ոչ Հայաստանը, ոչ Ադրբեջանը չեն հանդիսանում 1997թ. «Հակահետեւակային ականների արգելքի մասին կոնվենցիայի (Օտտավայի պայմանագիր) մասնակից:
Մենք կոչ ենք անում կողմերին պայմանավորվել Կոնվենցիային միաժամանակ միանալու մասին՝ ոչ միայն որպես վստահության ամրապնդման միջոց, եւ առաջարկել նրանց հրապարակավ հայտարարել հնարավորինս շուտ նման համատեղ քայլ կատարելու պատրաստակամության մասին»:

Европарламентарии призвали Армению и Азербайджан обмениваться доступной информацией, чтобы продолжить эффективное разминирование. Об этом говорится в совместном заявлении главы делегации по отношениям с Южным Кавказом, депутата Европарламента Марины Кальюранд, постоянного докладчика по вопросам Армении, депутата Европарламента Андрея Ковачева и докладчика по Азербайджану, депутата Европарламента Желяны Зовко.
Они выразили сожаление в связи с гибелью трех азербайджанцев 4 июня, подорвавших на мине в Карвачаре, перешедшем под контроль азербайджанской стороны в результате агрессии Азербайджана против Арцаха.
«Обе стороны должны взять на себя обязательство сотрудничать и обмениваться доступной информацией, чтобы продолжить эффективное разминирование и предотвратить дальнейшие трагедии в будущем. Им также  надо предпринять  безотлагательные шаги по устранению фундаментальных препятствий на пути к взаимному доверию и примирению, начиная с освобождения всех оставшихся пленных, отказа от подстрекательской риторики, отвода войска с оспариваемых приграничных территорий и возобновление переговоров о долгосрочном урегулировании конфликта и будущем статусе Нагорного Карабаха.
Наземные мины по своей сути являются оружием неизбирательного действия, неспособным различать гражданские и военные цели, и вызывает сожаление тот факт, что ни Армения, ни Азербайджан не являются участниками Конвенции о запрещении противопехотных мин (Оттавский договор) 1997 года.
Мы призываем стороны договориться об одновременном присоединиться к Конвенции, не в последнюю очередь в качестве меры укрепления доверия, и предложить им публично заявить о своей готовности как можно скорее предпринять такой совместный шаг».