Ադրբեջանի հետ սահմանը պետք է կառուցել որքան հնարավոր է շուտ՝ ապահովելով առավելագույն ամրություն: Այս մասին Ծաղկահովտում բնակիչների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարեց ՀՀ երկրորդ նախագահ, «Հայաստան» դաշինքի առաջնորդ Ռոբերտ Քոչարյանը:
«Հակառակ դեպքում կլինեն վտանգավոր միջադեպեր: Մեկ անասունը կկորի, մեկ գերիներ կլինեն: Պետք է ամրապնդվել, հետագայում անցակետեր տեղադրել»,-ասաց Քոչարյանը:
Պատասխանելով սահմանների պաշտպանության իսրայելական մոդելի մասին հարցին՝ նախկին նախագահը հիշեցրեց, որ իր ժամանակին պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանը Տավուշում նմանատիպ մոդել է իրականացրել:
«Բնակիչները շատ գոհ էինք: Ասում են՝ եթե մարդկանց զենք բաժանենք, կարող են կրակել միմյանց վրա, սակայն կարող են կրակել նաեւ որսորդական զենքից: Ճիշտ եմ համարում նման մոդել կիրառելը»,-հավելեց նախկին նախագահը:

The border with Azerbaijan needs to be constructed as soon as possible, and it needs to be maximally strong. This is what second President of Armenia, leader of “Armenia” bloc Robert Kocharyan said during today’s meeting with residents of Tsaghkahovit village.
“If the border isn’t constructed as soon as possible, there will be dangerous incidents. The border needs to be strengthened, after which border checkpoints need to be placed,” he added.
In response to a question about Israel’s model of border protection, Kocharyan recalled that ex-defense minister Seyran Ohanyan implemented a similar model during his administration and said this is the right model.