IKEA հիմնադրամը՝ աշխարհի ամենամեծ կահույքի ռիթեյլերի բարեգործական ստորաբաժանումը եւ Ռոքֆելլերի հիմնադրամը հայտարարել են զարգացող երկրներում վերականգնվող էներգիայի ծրագրերին աջակցելու համար 1 միլիարդ դոլարի ֆոնդ ստեղծելու մտադրության մասին, հաղորդում է Reuters-ը:
Յուրաքանչյուր հիմնադրամ 500 միլիոն ԱՄՆ դոլարի վենչուրային կապիտալ կտրամադրի, հայտնում է Financial Times-ը՝ հավելելով, որ իրենք հույս ունեն այս տարի լրացուցիչ 10 մլրդ հավաքել միջազգային զարգացման գործակալություններից, նախքան ինստիտուցիոնալ ներդրողների համար բացվելը, որոնք ցանկանում են ընդլայնել վերականգնվող էներգայի ոլորտում ներդրումներն այնպիսի երկրներում, ինչպիսին է Հնդկաստանը, Նիգերիան եւ Եթովպիան:
Հիմնադրամներն արդեն պայմանագրեր են կնքել Համաշխարհային բանկի հետ փոխկապակցված Միջազգային ֆինանսական կորպորացիայի եւ Ամերիկյան Զարգացման միջազգային ֆինանսական կորպորացիայի հետ: IKEA-ն նպատակ ունի կլիմայապես դրական լինել մինչեւ 2030 թվականը, իսկ Ingka Group-ը՝ IKEA-ի խանութների մեծ մասի սեփականատերը, ապրիլին հայտարարել էր, որ 4 մլրդ եվրո է հատկացրել կանաչ էներգետիկայի նախագծերում ներդրումներ կատարելու համար:

Фонд ИКЕА, благотворительное подразделение крупнейшего в мире мебельного ритейлера, и Фонд Рокфеллера заявили, что планируют создать фонд стоимостью 1 миллиард долларов для поддержки программ возобновляемых источников энергии в развивающихся странах. Об этом сообщает агентство Reuters.
Каждый фонд предоставит 500 миллионов долларов венчурного капитала, сообщает Financial Times, добавляя, что они надеются привлечь дополнительные средства в размере 10 миллиардов долларов в этом году от международных агентств развития, прежде чем открыться институциональным инвесторам, стремящимся расширить инвестиции в возобновляемые источники энергии в таких странах, как Индия, Нигерия и Эфиопия. Фонды уже подписали соглашения с Международной финансовой корпорацией, организацией, аффилированной со Всемирным банком, и Американской Международной финансовой корпорацией развития. IKEA стремится быть климатически позитивной к 2030 году, и Ingka Group — владелец большинства магазинов IKEA — заявил в апреле, что выделила 4 млрд евро для инвестиций в проекты зеленой энергетики.