ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինն աշխարհում սպառազինությունների նոր մրցավազքի ռիսկեր է տեսնում եվրոպական անվտանգության համակարգի դեգրադացիայի համատեքստում։ Ռուսաստանի նախագահն այսպիսի կարծիք է հայտնել իր «Լինել բաց՝ չնայած անցյալին» հոդվածում՝ հրապարակված երեքշաբթի Կրեմլի կայքում եւ Die Zeit գերմանական շաբաթաթերթում։ Նյութը Հայրենական մեծ պատերազմի սկսվելու 80-րդ տարելիցի առիթով է։
«Այժմ եվրոպական անվտանգության ողջ համակարգը խիստ դեգրադացվել է։ Մեծանում է լարվածությունը, իրական են դառնում սպառազինությունների նոր մրցավազքի ռիսկերը»,- փաստել է Պուտինը։
Ռուսաստանի նախագահի կարծիքով՝ կողմերը բաց են թողնում հսկայական հնարավորություններ, որոնք տալիս է կոոպերացիան։ «Մանավանդ որ այն այդքան կարեւոր է այժմ, երբ մենք բոլորս բախվել ենք ընդհանուր մարտահրավերների՝ համավարակ եւ դրա ծանրագույն սոցիալ-տնտեսական հետեւանքներ»,- ընդգծել է նախագահը։

Президент РФ Владимир Путин усматривает риски новой гонки вооружений в мире на фоне деградации системы европейской безопасности. Такое мнение глава российского государства высказал в своей статье «Быть открытыми, несмотря на прошлое», опубликованной во вторник на сайте Кремля и в немецкой еженедельной газете Die Zeit. Материал приурочен к 80-й годовщине начала Великой Отечественной войны.
«Сейчас вся система европейской безопасности сильно деградировала. Нарастает напряженность, реальными становятся риски новой гонки вооружений», - констатировал Путин.
По мнению российского лидера, таким образом стороны упускают огромные возможности, которые дает кооперация. «Тем более она так важна сейчас, когда все мы столкнулись с общими вызовами - пандемией и ее тяжелейшими социально-экономическими последствиями», - подчеркнул президент.