Երեկ ադրբեջանական զինծառայողները ՀՀ ինքնիշխան տարածքի մեջ հրազենով սպառնացել են Սյունիքի մարզի Տեղ գյուղի բնակիչներին և թույլ չեն տվել հավաքել հնձած խոտը: Այս մասին հայտարարություն է տարածել ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը:
«Երեկ ադրբեջանական զինծառայողները ՀՀ ինքնիշխան տարածքի մեջ հրազենով սպառնացել են Սյունիքի մարզի Տեղ գյուղի բնակիչներին և թույլ չեն տվել հավաքել հնձած խոտը:
Մասնավորապես, 2021թ. հունիսի 26-ին Տեղ գյուղի բնակիչները գնացել են սեփականության իրավունքով իրենց պատկանող հողատարածք, որպեսզի հավաքեն հունիսի 23-ին և 24-ին իրենց իսկ հնձած խոտը:
Երբ գտնվել են ադրբեջանական դիրքից մոտ 300 մետր հեռավորության վրա՝ Տեղ համայնքի վարչական տարածքի մեջ, նկատել են, որ ադրբեջանական 5 զինված ծառայող ագրեսիվ պահվածքով և գոռգոռալով մոտենում են իրենց:
Մոտ 150 մետր մոտենալով՝ նրանք դեպի գյուղացիներն են ուղղել զենքերը և սկսել են սպառնալ, գոռգոռալ ու թույլ չեն տվել հավաքել խոտը: Նրանցից երկուսն առավել ագրեսիվ պահվածքով են եղել ու գյուղացիներից պահանջել են, որ այդ տարածքներ այլևս ընդհանրապես չգան և չփորձեն օգտվել հողերից:
Միջադեպը տեղի է ունեցել Անդրուն քարեր կոչվող վայրում, որը գտնվում է Տեղ, Արավուս և Խնածախ գյուղերի հատման կետում: Այդ վայրի հողատարածքներից օգտվում են նշված երեք գյուղի բնակիչները:
Այդտեղ առկա են ինչպես մարդկանց մասնավոր սեփականության իրավունքով, այնպես էլ համայնքներին պատկանող հողամասեր: Այստեղ առկա են նաև արոտավայրեր, որոնք օգտագործում են նշված երեք գյուղերի բնակիչները՝ իրենց եղջերավոր կենդանիներին արածեցնելու համար:
Գյուղացիները կարողացել են խոտը հավաքել միայն այսօր՝ հունիսի 27-ին, երբ այդ վայր են գնացել ՀՀ զինված ուժերի 1-ին բանակային կորպուսի ղեկավար կազմը, Տեղի ինքնակառավարման մարմինների ղեկավարները:
Այս տեղեկությունները Մարդու իրավունքների պաշտպանին ներկայացրել են գյուղերի բնակիչները, այդ թվում՝ խոտ հավաքելու գնացած գյուղացիները, ինչպես նաև Տեղ խոշորացված վարչական շրջանի ղեկավարը: Բոլոր տեղեկությունները Պաշտպանի աշխատակազմը ստուգել է:
ՀՀ քաղաքացիների նկատմամբ ադրբեջանական զինծառայողների այս հանցավոր արարքը տեղի է ունեցել ՀՀ ինքնիշխան տարածքում:
Ակնհայտ է, որ ադրբեջանական զինծառայողների նման բացահայտ հանցավոր արարքներն ուղղված են ՀՀ քաղաքացիական բնակիչներին կյանքի և այլ կենսական իրավունքներից, անասնապահությամբ զբաղվելու և ընտանիքի եկամուտը վաստակելու հնարավորությունից զրկելուն: Այս ամենը պետք է դիտել շարունակվող դիտավորության մեջ, քանի որ նույնատիպ արարքներ (հովիվներին սպառնալիքներ, կենդանիների գողություններ և այլն) նրանք պարբերաբար են կատարում թե՛ Գեղարքունիքի, թե՛ Սյունիքի գյուղերի բնակիչների նկատմամբ:
Այս դեպքը ևս մեկ անգամ հաստատում է, որ ադրբեջանական զինված ուժերի հանցավոր արարքներից ՀՀ բնակչության պաշտպանությունը բացարձակ հրատապությամբ պահանջում է անվտանգության գոտու առկայություն»,- ասվում է հայտարարությունում:

Yesterday, the Azerbaijani military servicemen threatened residents of the Syunik Province Tegh village with firearms in the sovereign territory of Armenia, and did not allow them to gather the harvested grass. The Human Rights Defender (Ombudsman) of Armenia, Arman Tatoyan, noted this in a statement he released Sunday.
“In particular, on June 26 2021, several residents of Tegh village went to their property lands to collect the grass they had harvested on June 23 and 24.
When they were about 300 meters away from the Azerbaijani position in the administrative territory of Tegh community, they noticed that 5 Azerbaijani armed servicemen were approaching them shouting aggressively.
Approaching about 150 meters, they directed their weapons to the villagers, started threatening, shouting and not allowing them to collect the grass. Two of them behaved more aggressively and demanded from the villagers not to come to those areas at all or try to use the lands.
The incident took place in a place called Andrun Stones, which is located at the intersection of Tegh, Aravus and Khnatsakh villages of Syunik province. The lands of that place are used by the residents of the three villages. There are both privately owned and community-owned lands. There are pastures used by the residents of these three villages to graze their cattle.
The villagers were able to collect the grass only today, on June 27, when the commanders of the 1st Army Corps of the RA Armed Forces, the heads of the local self-government bodies went to that place.
This information has been submitted to the Human Rights Defender by the villagers, including the villagers who went to collect the grass, as well as the head of the Tegh administrative community. All the information has been checked by the Defender’s Office.
This criminal act of the Azerbaijani servicemen against the citizens of the Armenia took place in the sovereign territory of the Republic of Armenia.
It is obvious that such obvious criminal acts of the Azerbaijani servicemen are aimed at depriving the citizens of the Republic of Armenia of other vital rights to life, to be engaged in cattle breeding, to earn a family income. All this should be viewed on an ongoing basis, as they regularly commit similar acts (threats to shepherds, theft of animals, etc.) against residents of villages of both Gegharkunik and Syunik Provinces.
This incident once again proves that protection of Armenia’s population from criminal actions of the Azerbaijani armed forces urgently require creation of a security zone,” also reads the statement by the ombudsman of Armenia.