ՀԱՊԿ միացյալ շտաբի պետ Անատոլի Սիդորովը կարծում է, որ կարիք չկա Տաջիկստանում ներգրավել ՀԱՊԿ հավաքական ուժերը՝ Աֆղանստանի հետ սահմանի պաշտպանության համար: Այս մասին հայտնել է ՏԱՍՍ-ը:
«Այն ամենից, ինչ մենք այստեղ ուսումնասիրել ենք եւ քննարկել բարձրաստիճան պաշտոնյաների, ուժային կառույցների ղեկավարների հետ, օրինակ՝ ՀԱՊԿ անդամ այլ երկրներից ներգրավման հաշվին անձնակազմի թվի աճ, եկել ենք այն եզրակացության, որ տվյալ պահին դրա կարիքը չկա», - ասել է նա:
«Անհրաժեշտության դեպքում, պետությունների ղեկավարների որոշմամբ, Հավաքական անվտանգության խորհուրդը պատրաստ է օգտագործել այդ ուժերը: Բայց առայժմ իմ անձնական կանխատեսումն այն է, որ իրավիճակը չպետք է այդքան հասունանա: Համենայն դեպս, այն միջոցները, որոնք ձեռնարկվում են այստեղ տեղում, օգնում են կայունացնել իրավիճակը, որպեսզի ամեն ինչ աստիճանաբար կարգավորվի», - հայտնել է շտաբի ղեկավարը:
«Լինելով Տաջիկստանում, հանդիպելով, շփվելով, ուսումնասիրելով շատ նյութեր, կասեմ, որ անձամբ ես բավական լավատեսական կանխատեսում եւ լիակատար վստահություն ունեմ, որ ամեն ինչ լավ կլինի: Բայց վառոդը պետք է չոր պահել»,- հավելել է նա:
Հուլիսի 5-ին Տաջիկստանը հայտարարել է սահմանամերձ հատվածներով երկրի տարածք  աֆղանական կառավարական 1037 զինծառայողների անցնելու մասին, որոնք ստիպված են եղել նահանջել թալիբների հետ զինված բախումների ժամանակ, ինչը անհանգստացրել է Տաջիկստանի կառավարությանը եւ ստիպել նրան աջակցության խնդրանքով դիմել ՀԱՊԿ-ին:

Начальник Объединенного штаба ОДКБ Анатолий Сидоров считает, что в Таджикистане нет необходимости в привлечении коллективных сил ОДКБ для охраны границы с Афганистаном. Об этом сообщает ТАСС.
«Из того, что мы здесь изучили и общались с первыми лицами, руководителями силовых структур: допустим, увеличения численности личного состава за счет прибытия из других государств - членов ОДКБ, по крайней мере, мы пришли к выводу, что на данный момент этого не требуется», - сказал он.
«При необходимости по решению глав государств Совета коллективной безопасности готовы к тому, чтобы применить эти силы. Но пока лично мой прогноз - до таких масштабных действий дойти не должно. По крайней мере, те меры, которые принимаются сейчас здесь на месте, они способствуют тому, чтобы стабилизировать обстановку, чтобы все потихоньку выходило на мирное русло», - сообщил начальник штаба.
«Побывав в Таджикистане, повстречавшись, пообщавшись, изучив многие материалы, я скажу, что лично у меня достаточно оптимистический прогноз и полная уверенность в том, что все будет нормально. Но порох надо держать сухим», - добавил он.
5 июля Таджикистан сообщил о переходе через приграничные участки на территорию страны 1 037 военнослужащих правительственных войск Афганистана, которые вынуждены были отступить в ходе вооруженных столкновений с талибами, что обеспокоило правительство Таджикистану и вынудило его обратиться с просьбой о поддержке к ОДКБ.