Կայքերում տեղեկություն կա, որ Ադրբեջանը հայտարարել է, թե համաձայնել է ռուսական կողմի՝ հրադադար հաստատելու վերաբերյալ նախաձեռնությանը (այսօր 10,00-ի դրությամբ): Այս մասին Facebook-ի իր էջում գրել է ԱԺ պատգամավոր Թագուհի Թովմասյանը:
Նա, մասնավորապես, նշել է. «Այս պահին Վարդենիսում եմ, կարծես թե կրակոցների ու տեխնիկայի ձայների ինտենսիվությունը պակասում է:
Բայց հիմա շատ կարևոր է, թե հրադադարն ինչ պայմաններով է հաստատվում... Ինչի՞, ի՞նչ խոստման դիմաց...
Պի՛նդ պիտի լինենք սիրելի ժողովուրդ»:
Նույն թեմայի վերաբերյալ գրառում է արել նաեւ «Պատիվ ունեմ» դաշինքից պատգամավոր ընտրված Տիգրան Աբրահամյանը՝ մասնավորապես, նշելով. «Ադրբեջանը հայտարարել է, որ համաձայնվել է ռուսական կողմի՝ հրադադար հաստատելու վերաբերյալ նախաձեռնությանը (10,00-ի դրությամբ):
Եթե կա նման նախաձեռնություն, ապա հաստատելուց բացի պետք է ներկայացվի դրա պայմանները»:
Նշենք, որ արդեն Հայաստանի ՊՆ-ն հաստատել է, որ ՌԴ խաղաղապահ զորքերի հրամանատարության միջնորդությամբ ձեռք է բերվել պայմանավորվածություն հյուսիս-արևելյան ուղղությամբ հայ-ադրբեջանական զորքերի շփման գծում հրադադարի ռեժիմը վերականգնելու վերաբերյալ։

Сейчас я в Варденисе, кажется, интенсивность выстрелов и шума техники поубавилась. Об этом написала на своей странице в «Facebook» депутат новоизбранного парламента от блока «Честь имею», уроженка указанного региона Тагуи Товмасян.
«Сейчас очень важно понять, на каких условиях устанавливается перемирие? За что, взамен каких обещаний? Нам надо быть сильнее, любимый народ», - отметила Товмасян.
Запись на туже тему сделал и другой новоизбранный депутат от блока «Честь имею» Тигран Абрамян. «Азербайджан объявил, что согласился с инициативой российской стороны относительно прекращения огня (по положению на 10:00). Если имеется такая инициатива, то, помимо установления перемирия, надо представить и его условия», - отметил он.
Отметим, что при посредничестве командования российских миротворческих войск достигнута договоренность о возобновлении режима прекращения огня на линии соприкосновения армяно-азербайджанских войск на северо-восточном направлении.