Ավստրալիայի իրավապահ մարմինները կասեցրել են հանցավոր խմբի գործունեությունը, որը ծրագրում էր տապալել երկրի կառավարությունը եւ ձերբակալել պաշտոնյաներին ու դաշնային խորհրդարանի անդամներին: Այդ մասին երկուշաբթի հայտարարել է երկրի դաշնային ոստիկանությունը, փոխանցում է ՏԱՍՍ -ը:
«Խմբի անդամները պատասխանատվություն են կրում կեղծ տեսանյութի ստեղծման եւ տարածման համար, որում տեսագրված է իբր երկրի դաշնային ոստիկանության հանձնակատարի հակակառավարական ելույթը, ով մարդկանց կոչ է անում միանալ իրեն: Տեսանյութում խոսողը ոչ թե Ավստրալիայի դաշնային ոստիկանության հանձնակատար Ռիս Քերշոուն է, այլ համախոհների խմբի անդամ, ովքեր կանոնավոր կերպով քննարկում են դաշնային կառավարության զավթումը եւ մի շարք բարձրաստիճան քաղաքական գործիչների «ձերբակալման օրդերներ» տալու մտադրությունը»,- ասված է ոստիկանության հայտարարության մեջ, որը հրապարակվել է գերատեսչության կայքում:
Հաղորդվում է, որ խմբի գործունեության հետաքննության ընթացքում իրավապահ մարմինների ներկայացուցիչները մի շարք խուզարկություններ են իրականացրել Բրիսբենում, Քյորնսում եւ Թաունսվիլում, Քուինսլենդում եւ Պիտերբորոյում եւ Պերտում (Արեւմտյան Ավստրալիա), որի ընթացքում նրանք կարողացել են ապօրինի գործողությունների ապացույցներ հավաքել: Ձերբակալվել է նաեւ 46-ամյա մի տղամարդ, ով ներկայացել է որպես Ավստրալիայի դաշնային ոստիկանության սպա: Սպասվում է, որ նա երկուշաբթի օգոստոսի 16-ին կկանգնի դատարանի առջեւ՝ Ավստրալիայի դաշնային ոստիկանության պաշտոնական տարբերանշանով ապօրինի կերպով նույնականացման կրծքանշաններ ձեռք բերելու փորձի համար:
Հանձնակատարի օգնական Սքոթ Լին նշել է, որ ոստիկանությունը չի կարողացել գտնել այն ապացույցները, որ խումբը հնարավորություն ուներ կամ «փաստացի փորձել է կատարել որեւէ կոնկրետ բռնի գործողություն» իրականացնել: «Այս դեպքում մենք գործել ենք վաղ փուլում, որպեսզի հնարավորինս շուտ դադարեցնենք ցանկացած պոտենցիալ վտանգավոր գործողություն, եւ չենք վարանի լրացուցիչ մեղադրանքներ առաջադրել, եթե հանցագործության նոր մանրամասներ բացահայտվեն»,- ասել է նա:
Ոստիկանությունում նաեւ հայտնել են, որ կշարունակեն հետաքննել խմբի գործունեությունը եւ պարզել դրա բոլոր անդամների ինքնությունը:

Правоохранительные органы Австралии пресекли деятельность преступной группы, планировавшей свергнуть правительство страны и арестовать чиновников и депутатов федерального парламента. Об этом в понедельник сообщила федеральная полиция страны, передает ТАСС.
«Члены группы несут ответственность за создание и распространение фейкового видео, на котором записано выступление якобы комиссара федеральной полиции страны, подробно описывающего антиправительственные настроения и призывающего людей присоединиться к нему. Человек, выступающий в этом видео, не комиссар федеральной полиции Австралии Рис Кершоу, но член группы единомышленников, регулярно обсуждающих общую заинтересованность в захвате федерального правительства и выпуске «ордеров на арест» для ряда высокопоставленных политиков и государственных служащих», - указано в сообщении полиции, опубликованном на сайте ведомства.
Сообщается, что в ходе расследования деятельности группы правоохранительные органы провели серию обысков в Брисбене, Кэрнсе и Таунсвилле (штат Квинсленд), а также в Питерборо и Перте (Западная Австралия), в ходе которых им удалось собрать доказательства правонарушений. Также был арестован 46-летний мужчина, выдававший себя за офицера федеральной полиции Австралии. Как ожидается, он предстанет перед судом в понедельник, 16 августа, за попытку незаконно получить идентификационные значки с официальным логотипом Австралийской федеральной полиции.
Как отметил помощник комиссара полиции Скотт Ли, полиции не удалось обнаружить доказательства того, что группа имела возможность или «пыталась фактически совершить какие-либо конкретные насильственные действия». «В этом случае мы действовали на ранней стадии, чтобы как можно скорее пресечь любые, потенциально опасные действия, и без колебаний выдвинем дополнительные обвинения, если будут выявлены новые детали преступления», - сказал он.
В полиции также сообщили, что продолжат расследование деятельности группы и установят личности всех ее членов.