Կրիպտոթղթադրամների բումի ֆոնին կրիպտոարժույթների սպեկուլյատիվ շուկայում գտնվողները խոստանում են հարստություն պոտենցիալ ներդրողներին գրավիչ ակտիվներով, որոնք իրականում ոչ մեծ ներքին արժեք ունեն կամ բացահայտ խարդախություն են։ Այդ աշխարհը բացատրելու եւ հետազոտելու համար New York Times-ի թղթակիցը ստեղծել է Idiot Coin։
«Նպատակն այն էր, որպեսզի ցույց տրվի, որ թղթադրամի ստեղծումը չի պահանջում փորձ եւ որ դրանցից շատերն անհուսալի են եւ վտանգավոր»,- գրել է թղթակից Դեւիդ Սիգալը հոդվածում, որի վերնագիրն է «Սնանկանալ Կրիպտոլանդիայում», գրում է Business Insider-ը։
Սիգալը գրում է այն մասին, որ տասնյակ թղթադրամներ ստեղծվում են ամեն օր նրանց կողմից, ովքեր աշխատում են առանց ինչ-որ վերահսկողության եւ գրավում են միլիոնավոր մարդկանց, ովքեր ձգտում են արագ հարստանալ։ «Սովորաբար դա վատ է վերջանում», երբ թոքենների մեծ մասը արժեզրկվում է մի երկու շաբաթվա ընթացքում, իսկ այն ստեղծողները տասնյակ հազարավոր դոլարներ կամ ավելի շատ են վաստակում։
Բրիտանական Segal ընկերությունը Idiot Coin-ը ստեղծելիս խորհրդակցել է երկու իրավաբանի հետ՝ մեկը Լոնդոնում, մյուսը՝ ԱՄՆ-ում, թե օրինական են արդյոք արժեթղթերը եւ դրանք վաճառքի հանելը։ Երկուսն էլ ասել են, որ ցանկացած երկրի կարգավորողները կարող են դատի տալ թղթադրամներ ստեղծողներին։ Նրա խոսքով՝ տհաճություններից խուսափելը նշանակում էր համոզվել, որ Idiot Coin-ը անհաջողության կմատնվի։
Լրագրողը նշել է, որ թղթադրամներում ներդրումների ենթադրվող վնասները տատանվում են հարյուր միլիոնից մինչեւ 1 մլրդ դոլար տարեկան։
Ի վերջո, Սիգալը վճարեց մոտ 300 դոլար միջնորդավճար, որպեսզի  հասնի այն տեղը, որտեղ դրոշմվել է 21 միլիոն Idiot Coin։ Թղթակիցն աշխատում էր Դեն Արեոլի հետ Թայվանից, որն ի նշան պոտենցիալ ներդրողներին նախազգուշացնելու՝ YouTube-ում տեղադրել էր դասագիրք այն մասին, թե ինչպես ստեղծել եւ առաջ մղել «խարդախ թղթադրամը»։
Սիգալը նաեւ վեբ-դիզայներ էր վարձել Coinforidiots.com կայքի ստեղծման համար։ Նա վարձել էր թիքթոքերի, որպեսզի գովազդի Idiot Coin-ը։ Նա հայտարարություն էր գրել CryptoMoonShots-ի համար, որտեղ ներկայացված է նոր կրիպտոարժույթը։
Նրա մարքեթինգային ջանքերը ներառում էին նաեւ հղումների հրապարակում սոցցանցերում Telegram Idiot Coin աքաունթին։ Նա ասել է, որ հավաքվել է մոտ 300 մարդ ամբողջ աշխարհում, եւ ոմանք հոռետեսական տրամադրություն ունեին։ «Ես վատություն արեցի այդ մարդկանց՝ հրաժարվելով նրանց հարստություն խոստանալուց»,- գրել է Սիգալը։
Ամենահայտնի մեմ-արժույթը շուկայում դոգքինն է, որը թողարկվել է 2013թ. երկու ծրագրավորողների կողմից։ Այս տարի դրա գինն ավելացել է մոտ 4300 տոկոսով՝ կազմելով մոտ 0,21 դոլար, ինչի արդյունքում նրա շուկայական կապիտալացումը կազմել է մոտ 27 մլրդ դոլար։

In the world of hype coins, developers in the highly speculative end of the cryptocurrency market promise riches to potential investors with appealing-sounding assets that in reality have little intrinsic value or are outright scams. To explain and explore that world, a reporter for the New York Times created Idiot Coin, Business Insider reported.
"The point was to demonstrate that creating a hype coin doesn't take expertise and that many are flimsy and dangerous," reporter David Segal wrote in a feature entitled "Going for Broke in Cryptoland".
His report said dozens of hype coins are created every day by developers who operate with little oversight and draw in millions of people looking to make some quick money.
"It usually ends poorly," with most tokens becoming worthless within a couple of weeks while the developers can rake in tens of thousands of dollars or more, he wrote.
Britain-based Segal in creating Idiot Coin consulted two lawyers - one in London and one in the US - about the legality of establishing what sounded like a security and putting it up for sale. Both said regulators in either country could sue coin creators. Avoiding trouble meant making sure Idiot Coin would be a flop, he said.
He said estimated losses from hype coin investments range from hundreds of millions of dollars to $1 billion a year.
Segal eventually paid about $300 in fees in getting to the point where 21 million Idiot Coins were minted. The reporter worked with Dan Arreola, a man based in Taiwan who, in a warning to would-be investors, posted a YouTube tutorial about how to make and promote a "scam coin."
Segal also hired a web designer to build the Coinforidiots.com website. The site contained a White Paper that's supposed to outline the coin's appeal. "Mine implores investors to scram," he wrote. He hired a TikToker to hype up Idiot Coin, a job he did by fanning fake $100 bills in a parody of opulence. Segal also wrote an announcement for CryptoMoonShots, a Reddit page on which new crypto is unveiled. "Def NOT going to the moon!" Segal wrote. "Might not get an inch off the ground!"
His marketing efforts also included a social media post to links to the Idiot Coin Telegram account. He said about 300 people worldwide showed up and some were left confused by the pessimistic pitch.
"I was letting down these people by refusing to promise them riches," Segal wrote.
The market's most prominent meme currency is dogecoin which was started in 2013 by two programmers spoofing the cryptocurrency craze. The price so far this year has surged by nearly 4,300%, trading around $0.21 to bring its market capitalization to about $27 billion.