Կրիպտոթղթադրամների բումի ֆոնին կրիպտոարժույթների սպեկուլյատիվ շուկայում գտնվողները խոստանում են հարստություն պոտենցիալ ներդրողներին գրավիչ ակտիվներով, որոնք իրականում ոչ մեծ ներքին արժեք ունեն կամ բացահայտ խարդախություն են։ Այդ աշխարհը բացատրելու եւ հետազոտելու համար New York Times-ի թղթակիցը ստեղծել է Idiot Coin։
«Նպատակն այն էր, որպեսզի ցույց տրվի, որ թղթադրամի ստեղծումը չի պահանջում փորձ եւ որ դրանցից շատերն անհուսալի են եւ վտանգավոր»,- գրել է թղթակից Դեւիդ Սիգալը հոդվածում, որի վերնագիրն է «Սնանկանալ Կրիպտոլանդիայում», գրում է Business Insider-ը։
Սիգալը գրում է այն մասին, որ տասնյակ թղթադրամներ ստեղծվում են ամեն օր նրանց կողմից, ովքեր աշխատում են առանց ինչ-որ վերահսկողության եւ գրավում են միլիոնավոր մարդկանց, ովքեր ձգտում են արագ հարստանալ։ «Սովորաբար դա վատ է վերջանում», երբ թոքենների մեծ մասը արժեզրկվում է մի երկու շաբաթվա ընթացքում, իսկ այն ստեղծողները տասնյակ հազարավոր դոլարներ կամ ավելի շատ են վաստակում։
Բրիտանական Segal ընկերությունը Idiot Coin-ը ստեղծելիս խորհրդակցել է երկու իրավաբանի հետ՝ մեկը Լոնդոնում, մյուսը՝ ԱՄՆ-ում, թե օրինական են արդյոք արժեթղթերը եւ դրանք վաճառքի հանելը։ Երկուսն էլ ասել են, որ ցանկացած երկրի կարգավորողները կարող են դատի տալ թղթադրամներ ստեղծողներին։ Նրա խոսքով՝ տհաճություններից խուսափելը նշանակում էր համոզվել, որ Idiot Coin-ը անհաջողության կմատնվի։
Լրագրողը նշել է, որ թղթադրամներում ներդրումների ենթադրվող վնասները տատանվում են հարյուր միլիոնից մինչեւ 1 մլրդ դոլար տարեկան։
Ի վերջո, Սիգալը վճարեց մոտ 300 դոլար միջնորդավճար, որպեսզի  հասնի այն տեղը, որտեղ դրոշմվել է 21 միլիոն Idiot Coin։ Թղթակիցն աշխատում էր Դեն Արեոլի հետ Թայվանից, որն ի նշան պոտենցիալ ներդրողներին նախազգուշացնելու՝ YouTube-ում տեղադրել էր դասագիրք այն մասին, թե ինչպես ստեղծել եւ առաջ մղել «խարդախ թղթադրամը»։
Սիգալը նաեւ վեբ-դիզայներ էր վարձել Coinforidiots.com կայքի ստեղծման համար։ Նա վարձել էր թիքթոքերի, որպեսզի գովազդի Idiot Coin-ը։ Նա հայտարարություն էր գրել CryptoMoonShots-ի համար, որտեղ ներկայացված է նոր կրիպտոարժույթը։
Նրա մարքեթինգային ջանքերը ներառում էին նաեւ հղումների հրապարակում սոցցանցերում Telegram Idiot Coin աքաունթին։ Նա ասել է, որ հավաքվել է մոտ 300 մարդ ամբողջ աշխարհում, եւ ոմանք հոռետեսական տրամադրություն ունեին։ «Ես վատություն արեցի այդ մարդկանց՝ հրաժարվելով նրանց հարստություն խոստանալուց»,- գրել է Սիգալը։
Ամենահայտնի մեմ-արժույթը շուկայում դոգքինն է, որը թողարկվել է 2013թ. երկու ծրագրավորողների կողմից։ Այս տարի դրա գինն ավելացել է մոտ 4300 տոկոսով՝ կազմելով մոտ 0,21 դոլար, ինչի արդյունքում նրա շուկայական կապիտալացումը կազմել է մոտ 27 մլրդ դոլար։

На фоне бума криптомонет  разработчики, находящиеся на крайне спекулятивном рынке криптовалют, обещают богатство потенциальным инвесторам привлекательными активами, которые на самом деле имеют небольшую внутреннюю стоимость или являются откровенным мошенничеством. Чтобы объяснить и исследовать этот мир, репортер New York Times создал Idiot Coin.
«Цель заключалась в том, чтобы продемонстрировать, что создание  монеты не требует опыта и что многие из них ненадежны и опасны», - написал репортер Дэвид Сигал в статье, озаглавленной «Обанкротиться в Криптоландии»,  пишет Business Insider.
Сигал пишет о том, что десятки монет создаются каждый день разработчиками, которые работают без особого надзора и привлекают миллионы людей, стремящихся быстро заработать. «Обычно это плохо заканчивается», когда большинство токенов обесцениваются в течение пары недель, а разработчики зарабатывают десятки тысяч долларов или больше.
Британская компания Segal при создании Idiot Coin проконсультировалась с двумя юристами - одним в Лондоне и одним в США - по поводу законности установления того, что звучало как ценные бумаги, и выставления их на продажу. Оба сказали, что регуляторы в любой стране могут подать в суд на создателей монет. По его словам, избегать неприятностей означало убедиться, что Idiot Coin потерпит неудачу.
Журналист отметил, что предполагаемые убытки от инвестиций в монеты варьируются от сотен миллионов до 1 миллиарда долларов в год.
В конце концов, Сигал заплатил около 300 долларов комиссионных за то, чтобы добраться до места, где было отчеканено 21 миллион создал Idiot Coin.  Репортер работал с Дэном Арреолой из Тайваня, который в знак предупреждения потенциальным инвесторам разместил на YouTube учебник о том, как создать и продвигать «мошенническую монету».
Сигал также нанял веб-дизайнера для создания сайта Coinforidiots.com.  Он нанял  тиктокера, чтобы разрекламировать Idiot Coin. Сигал также написал объявление для CryptoMoonShots, страницы Reddit, на которой представлена новая криптовалюта
Его маркетинговые усилия также включали публикацию в социальных сетях ссылок на аккаунт Telegram Idiot Coin. Он сказал, что собралось около 300 человек по всему миру, и некоторые были сбиты с толку пессимистическим настроем. «Я подводил этих людей, отказываясь обещать им богатство», - писал Сигал.
Самая известная мем-валюта на рынке - догкойн, который был запущен в 2013 году двумя программистами. В этом году ее цена выросла почти на 4300%, составив около 0,21 доллара, в результате чего ее рыночная капитализация составила около 27 миллиардов долларов.