ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն անջատեց «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Աննա Մկրտչյանի խոսափողը եւ դուրս հրավիրեց Ազգային ժողովի նիստերի դահլիճից։
Աննա Մկրտչյանն իր ելույթում անդրադարձել էր Արցախի եւ ՀՀ ԱԺ նախագահների հանդիպմանը։ Արցախում ու Հայաստանում եղած ամենաթողության համար նա մեղադրել էր վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին՝ անվանելով նրան «Կապիտուլյանտ Նիկոլ»։
Նա իր ելույթում, մասնավորապես նշել էր.
«2-3 օր առաջ ԱԺ էր այցելել Արցախի խորհրդարանի նախագահը։ ՀՀ ԱԺ նախագահի աթոռին նստած անձի հետ հանդիպման ժամանակ անկհայտ քննարկում է տեղի ունեցել ու այդ քննարկումից ինչ են մեզ ասում. չեն խոսում Արցախի խնդիրների մասին, անգամ չեն խոսում այն մասին, որ ՀՀ ԱԺ-ի լիազորությունների շրջանակներում հնարավոր է որոշակի կերպ որոշումների ընդունման միջոցով նաեւ նպաստել Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի առաջմղմանը, իհարկե ոչ։ Դրանից ասվում է միայն մեկ նախադասություն, ինչի համար էլ թույլ տվեք ենթադրել, որ Արցախի խորհրդարանի նախագահին բերման էին ենթարկել ՀՀ ԱԺ՝ մի արտահայտության հնչեցման համար, որպեսզի այստեղի ԱԺ նախագահը կարողանա բարձրաձայնել, պարզվում է, որ Արցախի խորհրդարանի ղեկավարը հայտարարեց, որ իրենց պետք չի եղել Արցախի հարցերով մշտական հանձնաժողով։ Սրանում որեւէ մեկը հանձնաժողովների նախագահների թեկնածուներից բնավ մեղավոր չեն։ Այս ամենաթողության իրավիճակը շարունակվելու է, որովհետեւ այդ ամենաթողության իրավիճակի հեղինակը Հայաստանն ու Արցախն ավիրած կապիտուլյանտ Նիկոլն է»։

Во время заседания Национального Собрания 11 августа спикер парламента Армении Ален Симонян отключил микрофон депутата от блока «Честь имею» Анны Мкртчян и попросил ее покинуть зал.
Мкртчян в своем выступлении затронула тему встречи спикеров парламента Армении и Карабаха, а во вседозволенности в Карабахе и Армении она обвинила премьер-министра Никола Пашиняна, назвав его «Николом капитулянтом».
Она, в частности, отметила: «2-3 дня назад НС посетил глава парламента Карабаха. Во время встречи с лицом, занимающим кресло спикера НС Армении, состоялось обсуждение. И что нам говорят об этом обсуждении? Они не говорят о проблемах Карабаха, не говорят даже о том, что в рамках полномочий Национального Собрания Армении в какой-то степени возможно продвижение права народа Карабаха на самоопределение путем принятия решений, конечно, об этом не говорят. Из всего этого выдается лишь одно предложение, из чего можно предположить, что спикера парламента Карабаха «подвергли приводу» в НС Армении для озвучивания одного выражения, дабы здешний председатель НС мог сказать громогласно, как выяснилось, глава парламента НКР сказал, что им не нужна постоянная комиссия по вопросам Карабаха.  Ни один из кандидатов в председатели комиссий в этом не виноват. Эта ситуация вседозволенности продолжится, потому что ее автором является капитулянт Никол, разрушивший Армению и Карабах».