«Թալիբան» արմատական շարժման ներկայացուցիչները, որոնք իշխանության են եկել Աֆղանստանում, նախատեսում են պահպանել գողության համար որպես պատիժ վերջույթները կտրելու կարգը։ Այս մասին տեղեկացրել է Associated Press գործակալությունը՝ հղում կատարելով արմատական շարժման հիմնադիրներից մեկին՝ մոլլա Նուրուդդին Թուրաբիին։
AP-ը հիշեցնում է, որ Աֆղանստանում 1996թ. իշխանության գալով՝ թալիբները հաստատել էին ռեժիմ, որը հիմնված էր իսլամական օրենսդրության նորմերի խիստ կատարման վրա։ Կարգը խախտելու համար մտցվել էին կոշտ պատիժներ՝ վերջույթների անդամահատում, քարկոծում, հրապարակային մահապատիժներ։
Թուրաբիի խոսքով, որը թալիբների նախորդ կառավարությունում զբաղեցնում էր արդարադատության նախարարի պաշտոնը, իսկ հիմա գլխավորում է բանտերի ծառայությունը, վերջույթների անդամահատումն ունի «զսպիչ էֆեկտ»։ «Ձեռքեր կտրելը չափազանց անհրաժեշտ է անվտանգության նպատակներով»,- ասել է նա АР հարցազրույցում։ Նրա խոսքով՝ թալիբների ներկա կառավարությունը առայժմ չի որոշել՝ պատիժն իրականացնե՞լ հանրային կարգով, թե՞ ոչ, այս հարցի վերաբերյալ «որոշում կմշակվի»։
«Բոլորը քննադատում էին մեզ մարզադաշտում պատժելու համար, չնայած մենք երբեք ոչիչ չենք ասել ուրիշների օրենքների եւ պատժամիջոցների մասին»,- «Թալիբանի» ներկայացուցչի խոսքերը մեջբերում է գործակալությունը։ Թուրաբին ընդգծել է, որ թալիբները «կառաջնորդվեն իսլամով, իսկ օրենքները կհամապատասխանեն Ղուրանին»։

Представители радикального движения «Талибан», пришедшие к власти в Афганистане, планируют придерживаться практики отсечения конечностей в качестве меры наказания за воровство. Об этом сообщило агентство Associated Press со ссылкой на одного из основателей радикального движения муллу Нуруддина Тураби.
AP напоминает, что с приходом к власти в Афганистане в 1996 году талибы установили режим, основанный на строгом исполнении норм исламского законодательства. За нарушение порядков были введены жестокие наказания - отсечение конечностей, побивание камнями, публичные казни.
По словам Тураби, занимавшего в прежнем правительстве талибов пост министра юстиции, а сейчас руководящего службой тюрем, отсечение конечностей имеет «сдерживающий эффект». «Отрубать руки крайне необходимо в целях безопасности», - указал он в интервью АР. По его словам, нынешнее правительство талибов пока не решило, приводить ли наказание в исполнение на публике, по этому вопросу будет «выработано решение».
«Все критиковали нас за наказания на стадионе, хотя мы никогда ничего не говорили о чужих законах и мерах наказания», - приводит агентство слова представителя «Талибана». Тураби подчеркнул, что талибы будут «руководствоваться исламом, а законы будут соответствовать Корану».