Հայաստանը հետաքրքրված է երկրում ռուսաց լեզվի դիրքերի ամրապնդմամբ, կարծում է ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը:
Ելույթ ունենալով արտասահմանում բնակվող ռուսաստանցի հայրենակիցների 7-րդ համաշխարհային կոնգրեսում՝ Լավրովը հայտնել է, որ մոտ ժամանակներս Տաջիկստանում հինգ ռուսական դպրոց կբացվի:
«Այժմ նմանատիպ ծրագիր է պատրաստվում Ուզբեկստանի համար։ Վերջին շրջանում Հայաստանի նոր ղեկավարությունը հետաքրքրություն է ցուցաբերել Հայաստանի համար եւս նույնատիպ ծրագիր իրականացնելու հարցում»,-պատմել է ՌԴ արտգործնախարարը։ Մոսկվան կողմ է, որպեսզի այդ մոտեցումը մոդելային ծրագիր դառնա Ռուսաստանի բոլոր դաշնակիցների համար, հավելել է նա:

Армения заинтересована в укреплении позиций русского языка в стране, считает министр иностранных дел РФ Сергей Лавров.
Выступая на седьмом Всемирном конгрессе российских соотечественников, проживающих за рубежом, Лавров сообщил, что в скором времени в Таджикистане откроется пять русских школ.
«Сейчас аналогичная программа готовится для Узбекистана. В последнее время новое армянское руководство проявило интерес к тому, чтобы такую же программу сделать для Армении», - рассказал российский министр.
Москва выступает за то, чтобы сделать этот подход модельной программой для всех союзников России, добавил он.