Հարվարդի համալսարանի պալեոնտոլոգները կարողացել են սաթի մեջ պահպանված հնագույն ծովախեցգետին գտնել, որն ավելի քան հարյուր միլիոն տարեկան է: Ծովային արարածի ուսումնասիրության արդյունքները հրապարակվել են Science Advances գիտական ​​ամսագրի էջերում:
Գիտնականներն արդեն նկարագրել եւ նույնականացրել են ծովախեցգետինը որպես Cretapsara athanata: Ըստ գիտական ​​աշխատանքի հեղինակների հայտարարությունների՝ գտնված նմուշը ամենահինն է բոլոր նախկինում հայտնաբերվածներից: Ուսումնասիրությունում նշվել է հայտնագործության կարեւորությունը, քանի որ ուսումնասիրված ծովախեցգետինը դրդում է խեցգետնակերպերի էվոլյուցիայի պատմության վերանայման:
Ծովախեցգետնի եռաչափ մոդելը օգնել է ավելի լավ ուսումնասիրել նրա կառուցվածքն ու անատոմիան: Cretapsara athanata-ն իր կառուցվածքով շատ ընդհանրություններ ունի ներկայիս խեցգետնակերպերի հետ:
Գիտնականներն առաջարկել են, որ ժամանակի մեծ մասը խեցգետնակերպերի հայտնաբերված ներկայացուցիչն անցկացրել է ջրի տակ՝ միայն երբեմն ցամաք դուրս գալով: Հետազոտության հեղինակ Խավիեր Լուկեն ասել է, որ հնագույն ծովախեցգետինը զգալիորեն ազդում է այս կենդանիների արդեն նկարագրված էվոլյուցիոն պատմության վրա։ Ըստ գիտնականի՝ հնարավոր է, որ անհրաժեշտ լինի որոշակի ճշգրտումներ կատարել։

Палеонтологи из Гарвардского Университета смогли обнаружить в янтаре сохранившегося древнего краба, возраст которого превышает сто миллионов лет. Результаты анализа морского существа были опубликованы на страницах научного журнала Science Advances.
Ученые уже описали и идентифицировали найденного морского краба как Cretapsara athanata. По заявлениям авторов научной работы, найденный образец является самым древним из всех найденных ранее. В исследовании отметили важность открытия, так как изученный краб наталкивает на пересмотр истории эволюции ракообразных.
Созданная трехмерная модель краба помогла лучше изучить его строение и анатомию. По своему составу Cretapsara athanata имеет много общего с современными представителями ракообразных. Однако найденный образец говорит о том, что его сородичи имели жабры. Легочная ткань у древних крабов, по всей видимости, отсутствовала.
Ученые предположили, что большую часть времени найденный представитель ракообразных проводил под водой, выходя на сушу лишь изредка. Автор исследования Хавьер Луке рассказал, что древний краб существенно влияет на уже описанную историю эволюции этих животных. Возможно, потребуется внести некоторые коррективы, сетует ученый.