ԱՄՆ ռազմածովային ուժերն ու բանակը հաջողությամբ փորձարկել են գերձայնային զենքի բաղադրիչների նախատիպերը, որոնք հիմք կծառայեն նոր զինատեսակների ստեղծման համար, հայտնում է Reuters-ը։
«Սանդիա» ազգային լաբորատորիան Վիրջինիայում ՆԱՍԱ-ի «Ուոլափս» բազայում անցկացրել է փորձարկումներ, որոնք կօգնեն «տեղեկացնել ՌԾՈՒ սովորական արագ հարվածի (CPS) եւ հեռահար հարձակողական գերձայնային հարվածի (LRHW) մշակման մասին»,- ասվում է հայտարարության մեջ:
Ռազմածովային ուժերը եւ բանակը սովորական գերձայնային հրթիռի թռիչքային փորձարկումներ կիրականացնեն 2022 ֆինանսական տարում, որը սկսվել է հոկտեմբերի 1-ին:
Այդ փորձարկումները «ցուցադրել են առաջադեմ գերձայնային տեխնոլոգիաներ, հնարավորություններ եւ շահագործման իրական պայմաններում համակարգերի նախատիպեր»,- ասվում է Պենտագոնի հայտարարության մեջ:

Военно-морские силы и армия США успешно испытали  прототипы компонентов гиперзвукового оружия, что послужит основой для разработки нового оружия, сообщает Reuters со ссылкой на Reuters.
Национальная лаборатория Сандиа провела испытания на базе НАСА в Уоллопсе в Вирджинии, они помогут «проинформировать о разработке обычного быстрого удара ВМФ (CPS) и наступательного гиперзвукового удара армии дальнего действия (LRHW)», - говорится в заявлении.
Военно-морские силы и армия проведут летные испытания обычной гиперзвуковой ракеты в 2022 финансовом году, который начался 1 октября.
Эти испытания «продемонстрировали передовые гиперзвуковые технологии, возможности и прототипы систем в реальных условиях эксплуатации», - говорится в заявлении Пентагона.