Ճապոնիայի արքայադուստր Մակոն՝ գահաժառանգ արքայազն Ակիշինոյի դուստրը, կայսր Նարուհիտոյի զարմուհին, եւ նրա համակուրսեցի Կեյ Կոմուրան երեքշաբթի պաշտոնապես ամուսնացել են։ Ընթացակարգը տեղի է ունեցել Սիբույա մայրաքաղաքային թաղամասի թաղապետարանում:
Սակայն, ինչպես հայտնել է NHK հեռուստաալիքը, հարսանիքի արարողությանը հենց նորապսակները ներկա չեն եղել, բոլոր անհրաժեշտ փաստաթղթերն այնտեղ է բերել կայսերական արքունիքի վարչության ներկայացուցիչը։
Կեսօրին սպասվում է նորապսակների հանդիպումը մամուլի հետ, սակայն սովորական ասուլիսի փոխարեն նրանք ուղերձով հանդես կգան լրագրողների առջեւ։ Մամուլի ներկայացուցիչները կստանան նախապես ընտրված հինգ հարցերի գրավոր պատասխանները, սակայն բուն միջոցառման ընթացքում թույլ չեն տա լրացուցիչ հարցեր տալ նորապսակներին։ Այս ձեւաչափն ընտրվել է նորապսակներին լրացուցիչ սթրեսից պաշտպանելու համար, որը նրանք արդեն ունենում են Կոմուրոյի ընտանիքի ֆինանսական խնդիրների, ինչպես նաեւ ճապոնական հասարակության մի մասի կողմից այս ամուսնության նկատմամբ ոչ միանշանակ վերաբերմունքի ֆոնին, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը։
Հատկանշական է, որ Մակոն, ով այժմ պաշտոնապես կրում է Մակո Կոմուրայի անունը, ժամանել էր ասուլիսի վայր դրա մեկնարկից երեքուկես ժամ առաջ։ Վաղ առավոտյան նրա երիտասարդ ամուսինը լքեց իր ծնողների տունը հարեւան Տոկիոյի Յոկոհամա քաղաքում՝ խոնարհվելով տան դիմաց հավաքված լրագրողների առջեւ, նստեց ավտոմեքենան ու գնաց մայրաքաղաք։
Նախօրեին Մակոն այցելեց իր ծնողներին՝ Ակիշինոյին եւ արքայադուստր Կիկոյին, ինչպես նաեւ՝ պապիկին եւ տատիկին, այժմ նախկին կայսր Ակիհիտոն եւ նախկին կայսրուհի Միչիկոն։ Այս հանդիպումները հրաժեշտի բնույթ էին կրում, քանի որ ամուսնությունից հետո Մակոն լքում է կայսերական ընտանիքը եւ դառնում Ճապոնիայի սովորական քաղաքացի։ Միաժամանակ նա հրաժարվում է այս առիթով իրեն հասանելիք պետական նպաստից 150 մլն իենի (ավելի քան 1.3 մլն դոլար) չափով։
Արքայադստեր եւ նրա համակուրսեցի Կոմուրոյի հարսանիքն ի սկզբանե նախատեսված էր 2018 թվականի նոյեմբերին, սակայն հետաձգվեց, ինչի կապակցությամբ պաշտոնական բացատրություններ տրվեցին, սակայն հետաձգման իրական պատճառը փեսացուի մոր եւ նրա նախկին ընկերոջ միջեւ ֆինանսական վեճերի մասին հաղորդումներն էին, ով պահանջում էր իրեն վերադարձնել 4 միլիոն իեն (մոտ 35 հազար դոլար) գումարը, որը հատկացվել էր, մասնավորապես. Կոմուրոյի ուսման համար: Ֆինանսական վեճը դեռ չի լուծվել, ինչը բացասական հետք է թողնում ամուսնության եւ նորապսակների էմոցիոլանլ վիճակի վրա։ Այժմ նորապսակները որոշ ժամանակ կապրեն Տոկիոյում վարձակալած բնակարանում։ Հետո նրանք նախատեսում են տեղափոխվել Նյու Յորք, որտեղ գտնվում է Կոմուրոյի աշխատանքը։ Մակոն նույնպես ցանկանում է համապատասխան աշխատանք գտնել այնտեղ։ Ճապոնական լրատվամիջոցների կողմից որպես նախընտրելի աշխատանք նշվում է Բնական պատմության ամերիկյան թանգարանը:

Японская принцесса Мако, дочь наследника престола принца Акисино и племянница императора Нарухито, и ее однокурсник Кэй Комура во вторник официально оформили брак. Процедура прошла в муниципалитете столичного района Сибуя.
Однако, как сообщил телеканал NHK, сами новобрачные на процедуре бракосочетания не присутствовали, все необходимые документы туда принес представитель правления императорского двора.
Ожидается, что во второй половине дня молодожены встретятся с прессой, однако вместо обычной пресс-конференции они выступят с обращением в присутствии журналистов. Также представители прессы получат письменные ответы на пять заранее отобранных вопросов, но в ходе самого мероприятия задать дополнительные вопросы молодоженам не будет разрешено. Такой формат выбран для того, чтобы оградить молодоженов от дополнительного стресса, который и так у них накопился на фоне финансовых проблем, которые, как сообщается, имеются у семьи Комуро, а также неоднозначного отношения к этому браку в части японского общества, передает ТАСС
Примечательно, что Мако, которая теперь официально носит имя Мако Комура, уже прибыла к месту проведения пресс-конференции - за три с половиной часа до ее начала. Рано утром дом своих родителей в соседнем с Токио городе Иокогама покинул и ее молодой супруг - поклонившись собравшимся перед домом журналистам он сел в автомобиль и отправился в столицу.
Накануне Мако посетила своих родителей - Акисино и принцессу Кико, а также своих деда и бабушку, теперь уже бывшего императора Акихито и бывшую императрицу Митико. Эти встречи носили характер прощания, поскольку после выхода замуж Мако покидает императорскую семью и становится обычной гражданкой Японии. Вместе с тем она отказывается от полагавшегося ей по этому случаю государственного пособия в размере 150 млн иен (более $1,3 млн).
Свадьба принцессы и ее однокурсника Комуро первоначально намечалась на ноябрь 2018 года, однако была отложена. На этот счет давались формальные объяснения, однако реальной причиной отсрочки стали сообщения о финансовых спорах матери жениха с ее бывшим другом, который требует вернуть ему 4 млн иен (около $35 тыс.), выделенные, в частности, на учебу Комуро. Этот финансовый спор не урегулирован до сих пор, что накладывает негативный отпечаток на бракосочетание и эмоциональное состояние молодоженов. Теперь молодожены некоторое время поживут на съемной квартире в Токио. Затем они планируют переехать в Нью-Йорк, где находится работа Комуро. Мако также хочет найти там подходящую для себя вакансию. В качестве одного из наиболее предпочтительных мест японские СМИ называли Американский музей естественной истории.