Ներկայիս իշխանությունը շատ թանկ է նստում հայ ժողովրդի վրա: Ընդ որում, բառի թե՛ փոխաբերական, թե՛ ուղիղ իմաստներով։ Այս մասին Հայաստանի Ազգային ժողովի հոկտեմբերի 26-ի նիստում հայտարարել է ընդդիմադիր «Հայաստան» դաշինքի պատգամավոր Անդրանիկ Թեւանյանը։
«Ներկայիս իշխանությունների վարած քաղաքականության արդյունքում վերջին երեք տարիներին մենք կորցրել ենք Ղարաբաղի պետականությունը, տարածքների զգալի մասը, ստացել ենք հազարավոր վիրավորներ, սպանվածներ, տասնյակ հազարավոր ընչազուրկներ։ Հայաստանի ինքնիշխանության մակարդակը զգալիորեն նվազել է: Նա այլեւս ոչ Ղարաբաղի անվտանգության երաշխավորն է, ոչ էլ սեփական անվտանգության երաշխավորը»,- ընդգծել է Թեւանյանը։
Պատգամավորի խոսքով՝ ներկայիս իշխանության «թանկարժեքությունն» ու դրա չարդարացված պահպանումը դրսեւորվում է նույնիսկ 2022 թվականի բյուջեի նախագծում։ Ընդդիմադիրն այսպիսով մատնանշել է պետական ​​պարտքի զգալի աճը։ «Վերջին երեք տարիների ընթացքում Հայաստանի պետական ​​պարտքն աճել է տարեկան միջինը 1 մլրդ դոլարով։
Այս տարի մենք կանցնենք 9 միլիարդ դոլարի շեմը, իսկ հաջորդ տարի՝ 10 միլիարդ դոլարի շեմը։ Սա, ի դեպ, կազմում է Հայաստանի ՀՆԱ-ի 63.4 տոկոսը, ինչը շատ վտանգավոր եւ սպառնալից է, հատկապես, եթե հաշվի առնենք, որ նախկինում ստացված վարկերի համար հանրապետության կառավարությունը վճարում է նոր վարկերով», - ասել է Թեւանյանը։

Нынешняя власть очень дорого обходится армянскому народу. Причем как в переносном, так и в прямом смысле этого слова. Об этом на заседании Национального Собрания Армении 26 октября в ходе парламентского часа заявил депутат от оппозиционного блока «Армения» Андраник Теванян.
«В результате политики, которую проводили действующие власти в последние три года, мы потеряли государственность Карабаха, значительную часть территорий, получили тысячи раненных, убитых, и десятки тысяч обездоленных. Уровень суверенитета Армении существенно сократился. Она больше не является гарантом безопасности Карабаха, и даже своей собственной безопасности», - подчеркнул Теванян.
По словам депутата, дороговизна и неоправданность сохранения нынешней власти проявляется даже в проекте бюджета на 2022 год. Так, оппозиционер указал на значительный рост государственного долга. «В течение этих последних трех лет государственный долг Армении рос в среднем на 1 млрд. долларов в год.
В этом году мы преодолеем показатель в 9 млрд. долларов, а уже в будущем году перейдем черту в 10 млрд. долларов. Это, к слову, составляет 63,4% ВВП Армении, что весьма опасно и угрожающе, особенно если учесть то обстоятельство, что Правительство республики расплачивается за ранее полученные займы новыми займами», - сказал Теванян.