Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը նորանկախ Հայաստանի պատմության մեջ առաջին այցն է կատարել արաբական և իսլամական աշխարհի առանցքային երկրներից մեկը՝ Սաուդյան Արաբիա:
Նախագահի աշխատակազմից NEWS.am-ին հայտնում են, որ հայ-արաբական և մասնավորապես Հայաստանի Հանրապետություն-Սաուդյան Արաբիա հարաբերությունների պատմության մեջ բացառիկ նշանակություն ունեցող այդ այցի շրջանակում Հայաստանի նախագահը այցելել է «Ապագա ներդրումային նախաձեռնություն» (Future investment initiative) 5-րդ համաժողով։
Համաժողովին մասնակցել են բազմաթիվ երկրների ղեկավարներ, կառավարությունների անդամներ, հայտնի անդրազգային և համաշխարհային խոշոր ընկերությունների ղեկավարներ ու գործարարներ:
Նախագահ Սարգսյանը Սաուդյան Արաբիայի թագաժառանգ Մուհամեդ բին Սալմանի հետ ներկա է եղել համաժողովի բացման արարողությանը։
Հայաստանի նախագահը և Սաուդյան Արաբիայի թագաժառանգը զրուցել են երկու երկրների միջև հարաբերությունները զարգացնելու անհրաժեշտության և դրանց ապագայի շուրջ։ Նշվել է, որ երկու ժողովուրդների միջև պատմական հարուստ առնչությունները լավ հիմք են ապագային միտված միջպետական հարաբերություններ կառուցելու համար:

YEREVAN. – President Armen Sarkissian has paid the first ever visit to Saudi Arabia in the history of newly independent Armenia, the President's Office informed Armenian News-NEWS.am.
Within the framework of this trip, the President visited the fifth forum of the Future Investment Initiative.
The event was attended by leaders and members of governments of many countries, as well as executives and businessmen of well-known transnational and global companies.
President Sarkissian, together with Saudi Crown Prince Mohammed bin Salman, attended the opening this forum.
Also, the President of Armenia and the Crown Prince of Saudi Arabia talked about the need to develop relations between the two countries and their future. It was noted that the rich historical ties between the two peoples are a good basis for building future-oriented interstate relations.