Հոկտեմբերի 29-ին որպես արևելագետ հրավիրված էի Սանկտ Պետերբուրգ՝ մասնակցելու ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովի կողմից կազմակերպված «Եվրասիական տնտեսական հեռանկարներ» 9-րդ միջազգային խորհրդաժողովին և հանդես գալու զեկույցով։ Այս մասին Facebook-ի իր էջում գրել է թուրքագետ, «Հայկական նախագիծ» ՀԿ համահիմնադիր Վարուժան Գեղամյանը:
Նա, մասնավորապես, նշել է. «Զեկույցս՝ «Հայկական Սյունիքը՝ որպես ԵԱՏՄ համար պատուհան դեպի Մերձավոր Արևելք» թեմայով ընդգրկված էր խորհրդաժողովի՝ «Եվրասիայում տրանսպորտային միջանցքների զարգացումը» բաժնում։
Իմ խնդիրն էր ցույց տալ, թե ինչ հեռանկարներ ունի Սյունիքով անցնելիք Հյուսիս-Հարավ միջանցքը և ինչու այն կարող է էական լինել ողջ ԵԱՏՄ կառույցի համար՝ որպես Մերձավորարևելյան տարածաշրջան դուրս գալու ամենակարճ, հուսալի ու հեռանկարային ճանապարհ։
Ադրբեջանից ևս ներկայացուցիչներ կային, որոնք փութաջանորեն փորձում էին առաջ մղել Հյուսիս-Հարավին հակադիր՝ Սյունիքով «Թյուրքական/Զանգեզուրի միջանցքի բացման թեման՝ ընդ որում նշելով, որ այդ միջանցքը հենց Հայաստանի համար է լավ ու հենց հայերի համար են այն բացում։ Բնականաբար, նրանք ստացան անհրաժեշտ հակահարվածը իմ կողմից։ Բայց պետք է գիտակցել, որ այս ոճով նրանք այժմ աշխատում են բոլոր հնարավոր հարթակներում և, ցավոք, միշտ չէ, որ ստանում են պատասխան։
Քանի դեռ մեր պետությունը չունի ազգային իշխանություն, Հայաստանի արտաքին քաղաքականությունը պետք է առաջ մղենք մենք՝ ազգային քաղաքացիական հասարակությունը, օգտվելով հանրային դիվանագիտության բոլոր հասանելի գործիքներից։ Ոչ մեկ որևէ տեղ մեր փոխարեն առաջ չի մղելու մեր շահերը։ Սա մեր բաժին աշխատանքն է։
Իսկ Հայաստանի շահն այս պահին ենթադրում է բոլոր միջոցներով վիժեցնել կապիտուլիանտի կողմից թուրքերին տրամադրվելիք միջանցքի հնարավորությունը և նպաստել արագ տեմպերով «Հյուսիս-հարավի» կառուցմանը»։

Интересы Армении в данный момент предполагают исключение  возможностей того, чтобы со стороны капитулянта туркам был предоставлен коридор через Сюник. Нужно всеми силами способствовать быстрому строительству  коридора «Север – Юг». Об этом на своей странице в «Facebook» написал тюрколог Варужан Гегамян.
«Для участия в 9-ой Международной конференции «Евразийские экономические перспективы», организованной Межпарламентской ассамблеей СНГ в Санкт-Петербурге, 29 октября меня пригласили в качестве востоковеда.
Мой доклад был на тему «Армянский Сюник как окно на Ближний Восток для ЕАЭС». Стояла задача показать перспективы коридора «Север – Юг», проходящего через Сюник, почему он может иметь важное значение для ЕАЭС как самый короткий, надежный и перспективный путь выхода в ближневосточный регион.
На конференции были и представители Азербайджана, которые в противовес проекту «Север – Юг» пытались протолкнуть вопрос открытия «Зангезурского коридора» через Сюник, отмечая, что он хорош для Армении, и открывают его для армян. Естественно, они получили от меня должный контрудар. В этом стиле они сейчас работают на всех возможных платформах и, к сожалению, не всегда получают ответ. Пока государством не руководят национальные власти, внешнюю политику Армении должно продвигать национальное гражданское общество», - написал также эксперт.