Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի Գորիսի նստավայրում այսօր՝ նոյեմբերի 5-ին կայացած դատական նիստում դատարանը մասնակի բավարարեց Գորիսի նորընտիր համայնքապետ Առուշ Առուշանյանի պատպանների միջնորդությունը:
Մասնավորապես, դատարանը որոշեց թույլատրել Առուշ Առուշանյանի տեսակցությունները մերձավոր ազգականների հետ, միաժամանակ դատարանը որոշեց պահպանել հեռախոսազանգերի, հեռախոսային հաղորդակցության արգելքը:
«Ինչ վերաբերում է «Գորիս» ՔԿՀ տեղափոխելուն, դատարանն այս պահին նպատակահարմար չի գտնում դա՝ հաշվի առնելով նախ նիստերի ինտեսնիվությունը՝ դատարանի ծանրաբեռնվածության հետ կապված: Այսինքն նիստերն այս փուլում նշանակվում են բավականին երկար ժամանակ ինտերվալով եւ այս պահին այդպիսի անհրաժեշտություն չկա, որ Առուշ Առուշանյանի ներկայությունն ապահովելու համար նա գտնվի այն տարածքում, որտեղ գտնվումէ  դատարանը: Այսինքն դատարանը որոշեց մերժել «Գորիս» ՔԿՀ տեղափոխեռլու պաշտպանների միջնորդությունը»,-ասաց դատավորը:

At Friday's hearing, the court of Goris, Armenia, partially granted the defense’s motion with respect to the re-elected yet still imprisoned mayor of the city, Arush Arushanyan.
In particular, the court decided to allow Arushanyan’s close relatives to visit him, but maintained the ban on his telephone communication.
"As for the [defense’s motion to] transfer [him] to the Goris penitentiary, the court does not consider it expedient at the moment, taking into account, first of all, the intensity of the court hearings due to the workload of the court. That is, the hearings are scheduled at this phase with quite a long interval, and at the moment there is no need for Arush Arushanyan to be in the area where the court is located to ensure his attendance [to the hearings]," the presiding judge added.