Ճակատեն գյուղի մոտ ադրբեջանցիները տնակ են տեղադրել, բայց ճանապարհը բաց է, առավոտյան նորմալ գնացել, հետ եմ եկել: Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց Ճակատեն համայնքի ղեկավար Արա Հարությունյանը:
«Դեռ ոչ մի բան չկա, նրանք կանգնած են երկու հոգով, մեկը զինված, մյուսը` չէ: Ուղղակի հարմար չի, որ կանգնեմ, նայեմ, անցնելուց նայեցի, ոչ մի արտառոց բան չկար, միայն այդ տնակն էր: Գյուղում խուճապ չկա, բայց որ ասեմ լրիվ հանգիստ ենք` ոչ»,-ասաց նա:
Համայնքի ղեկավարը նշեց, որ դեռ այլընտրաքային ճանապարհ չունեն, եղածն անանցանելի է. «Դեռ չեն սկսել շինարարությունը, տեխնիկան են բերել, նայել են, բայց դեռ ահագին ժամանակ կտեւի, որ նոր ճանապարհ սարքեն, մի ամսվա գործ չի հաստատ: Եթե շատ ինտենսիվ աշխատեն, եղանակն էլ բարենպաստ լինի, հնարավոր է` 2-3 ամսում վերջացնեն շինարարությունը»:
Մինչեւ նոր ճանապարհի պատրաստ լինելը, եթե հիմնական ճանապարհը ադրբեջանցիները փակեն, գյուղապետի խոսքով իրենց ճանապարհը կերկարի 140 կմ-ով:
«Հույս ունենք, որ չեն փակի, բայց իրենք անկանխատեսելի մարդիկ են, չես իմանա` ինչ են անում»,-ասաց Հարությունյանը:
Նշենք, որ Սյունիքի մարզի Ճակատեն համայնքում՝ Կապան տանող ճանապարհին ադրբեջանցիներն երեկ ինժեներական աշխատանքներ են սկսել, գյուղապետը մտահոգություն էր հայտնել, որ հնարավոր է մաքսային անցակետ տեղադրեն այնտեղ:
Հիշեցնենք՝ նոյեմբերի 11-ից փակ է Գորիս-Կապան միջպետական ճանապարհը։ Ադրբեջանն այդտեղ մաքսակետ է տեղադրել՝ կիսաշրջափակման մեջ դնելով առնվազն երեք գյուղ։

Азербайджанцы установили будку возле села Чакатен, но дорога открыта, сказал беседе с NEWS.am глава общины Чакатен Ара Арутюнян.
«Утром я проезжал, все нормально», - сказал он.
По его словам, в селе нет паники, но люди обеспокоены.
«Пока ничего такого не наблюдается, я видел двоих азербайджанцев: один с оружием, другой – без. Но я не заметил ничего необычного, пока там только небольшой домик. В селе паники нет, но нельзя сказать, что люди не обеспокоены», - добавил Арутюнян.
Глава общины отметил, что альтернативного пути у них пока нет, остальные дороги непроходимы. По его словам, если азербайджанцы перекроют основную дорогу прежде, чем будет готова новая, их путь удлинится на 140 км.
Следует отметить, что в общине Чакатен Сюникской области - на дороге, ведущей в Капан, азербайджанцы накануне приступили к инженерным работам, глава села выразил опасения, что там может быть установлен блокпост.
Напомним, что межгосударственная дорога Горис-Капан закрыта с 11 ноября. Азербайджан установил там таможенный пункт, блокирующий как минимум три села.