Եվրոպական տնտեսական հանձնակատար Պաոլո Ջենտիլոնին կարծում է, որ Եվրամիությունը պետք է բանակցի Ռուսաստանի հետ բնական գազի գնման շուրջ։ Նման կարծիք նա հայտնել է երկուշաբթի գերմանական Die Welt թերթում հրապարակված հարցազրույցում։
«Առաջարկ կա, որպեսզի ԵՄ երկրները միասին բնական գազ գնեն։ Բայց դա այդքան էլ հեշտ չէ»,- ասել է Ջենտիլոնին: Ընդ որում, նա ընդգծել է, որ Եվրամիությունը կորոնավիրուսի դեմ պատվաստանյութերի համատեղ ձեռքբերման հարուստ փորձ ունի, սակայն գազի մատակարարումները, նրա կարծիքով, «COVID-19-ի դեմ պատվաստում չեն»։
«Եւ [Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր] Պուտինը Pfizer [ամերիկյան ընկերություն] չէ: Մենք պետք է բանակցենք Հյուսիսային Աֆրիկայի երկրների, Նորվեգիայի եւ առաջին հերթին Ռուսաստանի հետ»,- վստահ է Ջենտիլոնին։ «Մեզ միասնական եվրոպական դիրքորոշում է անհրաժեշտ այլ երկրների նկատմամբ, բայց դա համատեղ գնումների վերածելն ակնհայտ չէ»,- եզրափակել է նա։

In an interview published in Die Welt on Monday, European Commissioner for Economy Paolo Gentiloni believes the European Union needs to negotiate with Russia over the price of natural gas.
“There is a proposal for EU countries to purchase natural gas together, but it’s not that easy,” he said and emphasized that even though the European Union has vast experience in jointly obtaining vaccines against the coronavirus, natural gas supplies ‘are not vaccination against COVID-19’.
“And [President of Russia Vladimir] Putin is not Pfizer [U.S. company]. We need to negotiate with North African countries, Norway and first and foremost with Russia,” Gentiloni said.