«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Ռուսական բարձրաստիճան շրջանակներին հարող մեր աղբյուրն ասաց, որ նոյեմբերի 9-ի հանդիպումից կամ տեսակոնֆերանսից Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարվելն ադրբեջանական կողմին մղել է գնալ զինված ճանապարհով հարցի լուծման: Իսկ Փաշինյանը հրաժարվել է այդ հանդիպումից մի պարզ պատճառով` հայաստանյան հանրության մեծ ճնշման ներքո:
Նա, որպես կանոն, նահանջում է, երբ վտանգ է տեսնում, իսկ մեր հանրային շրջանակները` Ֆեյսբուք, լրատվամիջոցներ, ընդդիմություն, այնպիսի մեծ աղմուկ բարձրացրին, որ տպավորություն ստեղծվեց, թե ինչ-որ փաստաթղթի ստորագրումը կարող է իշխանափոխության պատճառ դառնալ: Եվ նա նախընտրեց հրաժարվել հանդիպումից ու թույլ տալ, որ Իլհամ Ալիեւը զինված ուժով լուծի հարցերը, որ իրեն հետո «չասեն դավաճան»:
Ամենաուշագրավն այն է, որ ռուսական տարբեր խողովակներով փորձում են համոզել ՀՀ ընդդիմությանը, հեղինակություն վայելող անձանց, որ` դադարեցրեք ճնշումները, եթե չեք ուզում առանց դեմարկացիայի, զինված ուժով եւ զոհերի գնով տարածքներ տաք:
Ռուսական էմիսարները, այդ թվում՝ Հայաստանում ՌԴ դեսպանը, հանդիպումներ են ունենում տարբեր շրջանակների հետ եւ հորդորում չխանգարել իրավական գործընթացներին, թույլ տալ, որ սահմանազատում իրականացվի փաստաթղթով, որ Ռուսաստանն էլ կարողանա ինչ-որ բանով աջակցել մեզ: Եվ ամենակարեւորը` պատերազմ, զոհեր եւ տարածքների անօրինական զավթում տեղի չունենա: Բանն այն է, որ Նիկոլ Փաշինյանը թույլ չի տալու զինված դիմադրություն ցուցաբերել` հենց դրա համար էլ Սուրեն Պապիկյանը նշանակվեց, իսկ թշնամին որտեղից կարողանա, ներխուժելու եւ տիրանալու է մեր հողին»:

YEREVAN. – Hraparak daily of the Republic of Armenia (RA) writes: Our source close to high-ranking Russian circles said that [Armenian PM] Nikol Pashinyan's refusal from the November 9 meeting or videoconference pushed the Azerbaijani side to go to resolving the issue by armed means.
And Pashinyan refused that meeting for a simple reason: under great pressure from Armenia’s society. As a rule, he retreats when he sees a danger, and our public circles—Facebook, media, opposition—made such a big fuss that the impression was created that the signing of a document could to become a reason for change of power [in Armenia]. And he preferred to refuse the meeting and enable [Azerbaijani president] Ilham Aliyev to resolve the issues by armed force so that he would not be called a "traitor" later.
The most noteworthy [thing] is that they are attempting to persuade—by various Russian channels—the RA opposition, reputable people that 'Stop the pressure if you do not want to give [up] territories without [border] demarcation, with armed force, and at the cost of casualties.'
The Russian emissaries, including the RF [(Russian Federation)] ambassador to Armenia, are having meetings with various circles, and urging [them] not to obstruct the legal process, to allow that a [border] delimitation is carried out with a document, and that Russia can assist us in some way. And most importantly, there will be no war, no casualties, and no illegal [Azerbaijani] occupation of [Armenian] territories.
The thing is that Nikol Pashinyan will not allow to show armed resistance, that is why [now ex-deputy PM] Suren Papikyan was appointed [defense minister], whereas the enemy will invade and take over our land from wherever it can.