Նոյեմբերի 11-ին` Փարիզ աշխատանքային այցի շրջանակներում, ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հարցազրույց էր տվել ֆրանսիական հեղինակավոր «Լը Ֆիգարո» (Le Figaro) օրաթերթին: Ներկայացնենք հարցազրույցը ստորեւ.
Ինչպիսի՞ն է իրավիճակը սահմանին և Լեռնային Ղարաբաղում հակամարտությունից մեկ տարի անց։
Լեռնային Ղարաբաղի դեմ Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիան ավարտվեց 2020թ. նոյեմբերի 9-ին կրակի դադարեցման վերաբերյալ եռակողմ հայտարարությամբ։ Այնուամենայնիվ, իրավիճակը շատ լարված է մնում։ Այս մեկ տարվա ընթացքում Ադրբեջանի կողմից արձանագրվել է հրադադարի շուրջ երեսուն լուրջ խախտում, որի արդյունքում հայկական կողմից եղել են զոհեր և վիրավորներ։ Սպանվել են նաև քաղաքացիական անձինք։
Այնուամենայնիվ, Հայաստանն ամեն ջանք գործադրում է տարածաշրջանում կայուն խաղաղության հաստատման ուղղությամբ։ Սակայն, որպեսզի այս գործընթացն արդյունավետ լինի, ջանքերը պետք է երկկողմանի լինեն։
Ինչպիսի՞ ջանքեր է պատրաստ գործադրել Հայաստանը։
Երկու կողմերի հռետորաբանությունը մեծապես տարբերվում է։ Հայաստանը խոսում է հաղորդակցության բոլոր ուղիների բացման, մինչդեռ Ադրբեջանը պնդում է, այսպես կոչված, «միջանցքի» մասին (Նախիջևանի հետ, որը գտնվում է Հայաստանի, Թուրքիայի և Իրանի միջև, խմբ.)։ Հայաստանը, որպես բարի կամքի դրսևորում, պատրաստ է փոխանցել իր տրամադրության տակ գտնվող տարածաշրջանում տեղակայված ականների բոլոր քարտեզները, սակայն Ադրբեջանը, պարտավորություն ունենալով հանդերձ, ազատ չի արձակում հայ ռազմագերիներին։
Այն ժամանակ, երբ մենք խոսում ենք խաղաղության մասին, Ադրբեջանը բազմապատկում է այլատյաց հայտարարությունները։ Դրանց մասին են վկայում Ադրբեջանի նախագահի ելույթները, Բաքվում այս տարվա գարնանը բացված «Ռազմավարների պուրակը», որտեղ հայերը ներկայացված են նսեմացված և ծաղրի ենթարկված։
Մինչև ու՞ր կարող է տանել ատելության այս քարոզը, որի մասին Դուք խոսում եք։
Այս բարդ հարցի պատասխանը գտնվում է Բաքվում։ Ատելությունը կարող է հանգեցնել բնաջնջման և ցեղասպանության։ Հայ ժողովուրդը գիտի դա։
Տևական խաղաղություն հնարավոր է, բայց հայկական բնակչության առկայություն Ադրբեջանի կողմից վերահսկվող տարածքներում դժվար է պատկերացնել։ Պատերազմի արդյունքում Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած տարածքներում այսօր որևիցե հայ չի ապրում, ինչն էթնիկ զտման փաստացի ապացույց է։
Քանի՞ ռազմագերի է պահվում Ադրբեջանում և ինչպիսի՞ պայմաններում։
Բազմաթիվ են վկայությունները՝ հայ ռազմագերիների հանդեպ կիրառվող անմարդկային և արժանապատվությունը վիրավորող վերաբերմունքի ու կտտանքների մասին։ Այս դեպքերը փաստագրված են տարբեր միջազգային ոչ կառավարական կազմակերպությունների, այդ թվում՝ «Human Rights Watch»-ի կողմից։ Մեզ մոտ առկա են նաև փաստագրված տեսանյութեր և լուսանկարներ, որոնք վկայում են այդ անձանց գերեվարված լինելու մասին, սակայն Ադրբեջանը չի հաստատում նրանց գոյությունը։
Նրանք կարող են արտադատական մահապատժի ենթարկված լինել, պահվել ընդհատակյա բանտերում կամ մարդկային օրգանների թրաֆիքինգի զոհ դարձած լինել։ Ադրբեջանը հաստատել է 40 հայ ռազմագերիների առկայությունը, իսկ ևս 100-ինը՝ ժխտել։
Անցած չորեքշաբթի Դուք հանդիպեցիք Ֆրանսիայի ԱԳ նախարար Ժան-Իվ Լը Դրիանին, իսկ այնուհետև Ձեր գործընկեր Ջեյհուն Բայրամովի հետ մասնակցեցիք ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ներգրավվածությամբ եռակողմ հանդիպմանը։ Ո՞րն է եղել վերջինիս արդյունքը։
Նախ և առաջ՝ ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել նախագահ Մակրոնին, ֆրանսիացի խորհրդարանականներին և բոլոր նրանց, ովքեր իրենց աջակցությունն են ցուցաբերել Հայաստանին։
Ցանկանում եմ ընդգծել նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության հովանու ներքո բանակցությունների վերսկսման կարևորությունը։ Անշուշտ, հակամարտության վերջնական կարգավորման հարցը օրակարգում է: Բայց այս փուլում մենք պայմանավորվեցինք առաջ շարժվել փոքր քայլերով՝ կապված ռազմագերիների ազատ արձակման, հումանիտար նպատակներով Լեռնային Ղարաբաղ միջազգային կազմակերպությունների, այդ թվում՝ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի մուտքի ապահովման հետ, որը նպատակաուղղված կլինի հայկական պատմամշակութային ժառանգության վիճակի վերահսկմանը, քանզի Արցախի պատմամշակութային հուշարձանները գտնվում են Ադրբեջանի կողմից դիտավորյալ ոչնչացման սպառնալիքի ներքո։ Նման օրինակ է պատերազմի ընթացքում ԱԹՍ-ների կիրառմամբ Շուշիի Սուրբ Ամենափրկիչ տաճարի ռմբակոծումը։ Արցախի շուրջ 1․500 մշակութային հուշարձաններ, 19․000 թանգարանային նմուշներ վտանգված են։
Ինչպիսի՞ դեր պետք է ունենա Ռուսաստանը, որը հրադադարի պահպանման նպատակով 2000 զինվոր է տեղակայել Լեռնային Ղարաբաղում։
Ռուսաստանին հաջողվել է դադարեցնել պատերազմը ռազմական գործողությունների 44-րդ օրը։ Ռուսաստանը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ է։ Ռուսական խաղաղապահ ուժերը ապահովում են Լեռնային Ղարաբաղի հայերի անվտանգությունը և նպաստում են բնականոն կյանքի վերականգնմանը։ Ադրբեջանի կողմից հրադադարի խախտումները ուղղված են նաև ռուս խաղաղապահների հեղինակության դեմ։
Պատրա՞ստ է արդյոք Հայաստանը կարգավորել Թուրքիայի հետ իր հարաբերությունները և ընդունել Ադրբեջանը և Թուրքիան կապող միջանցքի առկայությունը։
Մենք մշտապես հայտարարել ենք, որ պատրաստ ենք կարգավորել մեր հարաբերություններն առանց նախապայմանների՝ չնայած Արցախի դեմ պատերազմի ընթացքում Թուրքիայի կողմից Ադրբեջանին ցուցաբերված հսկայական աջակցությանը՝ ինչպես քաղաքական առումով, այնպես էլ՝ սպառազինության մատակարարմամբ և հազարավոր օտարերկրյա վարձկանների տեղակայմամբ։
Մենք դրական ազդակներ ենք ստացել Թուրքիայի կողմից երկխոսությունը վերաբացելու ուղղությամբ, բայց այն խրթին է մնում։ Անկարան նոր պայմաններ է առաջադրում։ Դրանց թվում Ադրբեջանը և Նախիջևանը կապող «միջանցքն» է։ Դա բացարձակապես չի կարող քննարկման առարկա լինել։ Պետությունները պետք է տարանցում թույլ տան՝ պահպանելով սեփական տարածքի նկատմամբ ինքնիշխանությունը։ Տարածաշրջանի հաղորդակցության բոլոր ուղիները պետք է վերաբացվեն։

Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян дал интервью авторитетной французской газете Le Figaro.
Какова ситуация на границе спустя год после конфликта в Нагорном Карабахе?
Военная агрессия Азербайджана против Нагорного Карабаха закончилась  9 ноября 2020 году - трехсторонним Заявлением о прекращении огня. Однако ситуация остается очень напряженной. В течение этого года было зарегистрировано около тридцати серьезных нарушений режима прекращения огнясо стороны Азербайджана, в результате которых с армянской стороны были жертвы. Погибли и мирные жители.
Тем не менее, Армения прилагает все усилия для установления прочного мира в регионе. Однако, чтобы этот процесс был эффективным, усилия должны быть взаимными.
Какие усилия готова приложить Армения?
-Риторика двух сторон весьма  отличается. Армения говорит об открытии всех каналов связи, а Азербайджан настаивает на так называемом «коридоре» (с Нахичеваном, который находится между Арменией, Турцией и Ираном -ред.). Армения в качествепроявления доброй воли готова передать все имеющиеся в ее распоряжении карты мин в регионе, но Азербайджан, несмотря на взятые на себя обязательства, не освобождает армянских военнопленных.
И в то время, когда мы говорим о мире, в Азербайджане множатся ксенофобские высказывания. Об этом свидетельствуют выступления президента Азербайджана. А весной в Баку открылся «Парквоенных трофеев», где армяне представлены как подвергнутые унижению, осмеянию.
Как далеко может зайти этот язык ненависти, о котором вы говорите?
Ответ на этот сложный вопрос находится в Баку. Ненависть может привести к истреблению и геноциду. Армянский народ это знает.
Долгосрочный мирвозможен, но трудно представить присутствие армянского населения на территориях, контролируемых Азербайджаном. В результате войны на территориях, находящихся под контролем Азербайджанасегодня не проживаетни один армянин, что является фактическим доказательством этнической чистки.
Сколько военнопленных содержится в Азербайджане и в каких условиях?
Свидетельств бесчеловечного, унижающего достоинство обращения и пыток армянских военнопленных— множество. Эти случаи были задокументированы различными международными неправительственными организациями, включая Human Rights Watch. У нас также есть задокументированные видеоматериалы и фотографии, которые доказывают, что эти люди были захвачены в плен, но Азербайджан не подтверждает их существование.
Они могли быть подвергнуты  казни во внесудебном порядке, могут содержаться в подземных тюрьмах или стать жертвами траффикинга человеческими органами. Азербайджан подтвердил существование 40 армянских военнопленных и опроверг существование еще 100.
В прошлую среду Вы провели встречу с министром иностранных дел Франции Жан-Ивом Ле Дрианом, а затем Вы и Ваш азербайджанский коллега Джейхун Байрамов приняли участие в трехсторонней встрече с участием сопредседателей Минской группы ОБСЕ. Каков был результат последнего?
Прежде всего, я хотел бы поблагодарить президента Макрона, французских парламентариев и  всех, кто поддерживал Армению.
Хочу также отметить также важность возобновления переговоров под эгидой сопредседателей Минской группы ОБСЕ. Несомненно, на повестке дня стоит вопрос окончательного урегулирования конфликта. Но на данном этапе мы договорились двигаться вперед небольшими шагами—для обеспечения освобождения военнопленных и въезда в Нагорный Карабах в гуманитарных целях международных организаций, в том числе ЮНЕСКО,  что будет направлено на мониторинг состояния армянского историко-культурного наследия, поскольку историко-культурное  наследие Арцаха—под угрозой уничтожения  со стороны  Азербайджана.
Один из таких примеров - бомбардировка с применением беспилотников собора Всеспасителя в Шуши во время войны. Под угрозой находятся около 1.500 памятников культуры и 19.000 музейных экспонатов Арцаха.
Какую роль должна сыграть Россия, разместившая в Нагорном Карабахе 2000 военнослужащих для поддержания режима прекращения огня?
России удалось завершить военные действия на 44-й день боевых действий. Россия является сопредседателем Минской группы ОБСЕ. Российские миротворческие силы обеспечивают безопасность армян Нагорного Карабаха, способствуют восстановлению нормальной жизни. Нарушение Азербайджаном режима прекращения огня также направлено против репутации российских миротворцев.
Готова ли Армения нормализовать отношения с Турцией и принять наличие коридора, соединяющего Азербайджани Турцию?
Мы всегда заявляли, что готовы нормализовать наши отношения без предварительных условий, несмотря на огромную поддержку, оказанную Турцией Азербайджану во время войны против Арцаха, как в политическом плане, так и посредством поставок оружия и размещения тысяч иностранных наемников.
Мы получили позитивные сигналы из Турции о возобновлении диалога, но Анкара предлагает новые условия, среди которых - «коридор», соединяющий Азербайджан и Нахичеван. Это абсолютно не может быть предметом обсуждения. Государства должны разрешить транзит, сохраняя при этом свой суверенитет над своей территорией. Все коммуникации в регионе должны быть вновь открыты.