Բոլոր այն գնահատականները, որ ես տվել եմ Հայրենիքի փրկության շարժման ժամանակ, այդ բոլոր գնահատականները մնում են: Այս մասին այսօր՝ նոյեմբերի 26-ին, լրագրողների հետ զրույցում նշեց ԱԺՄ ղեկավար, նախկին վարչապետ Վազգեն Մանուկյանը՝ անդրադառնալով սահմաններում տիրող իրավիճակին:
«Այս իշխանությունը մեր ժողովրդի համար խորթ, թշնամի իշխանություն է եւ որեւէ օգտակար բան Հայաստանի համար անել չի կարող, իսկ Ադրբեջանի ու Թուրքիայի ցանկություններն անընդհատ մեծանում են: Տեսնում են, որ իրենց դիմաց կամք ու ուժ չունեցող պետության ղեկավարներ են կանգնած, իրենք անընդհատ շարունկելու են հարձակումը»,-ասաց նա:
Վազգեն Մանուկյանի խոսքով, այն իրավիճակը, որ հիմա տիրում է Հարավային Կովկասում եւ մեր սահմաններին, կայուն վիճակ չի. «Ուշ, թե շուտ դա բերելու է պատերազմի: Անընդհատ խոսելով խաղաղության մասին, Նիկոլ Փաշինյանը  Հայաստանը տանում է դեպի կործանարար պատերազմ»:

Все оценки, которые я дал во время существования Движения по спасению Родины, остаются в силе. Об этом заявил в беседе с журналистами 26 ноября глава Национально- демократического союза, первый премьер-министр независимой Армении Вазген Манукян, касаясь ситуации на границе.
«Эта власть чуждая, вражеская нашему народу. Она не может сделать ничего полезного для Армении, а аппетит Азербайджана и Турции постоянно растет. Они видят, что перед ними руководители государства, лишенные воли и силы, потому постоянно будут продолжать атаку», - подчеркнул Манукян.
По его словам, нынешняя ситуация на Южном Кавказе и у наших границ нестабильная. «Рано или поздно это приведет к войне. Постоянно говоря о мире, Никол Пашинян ведет Армению к разрушительной войне», - заключил оппозиционный деятель.