ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը եւ ԵՄ արտաքին հարաբերությունների ու անվտանգության քաղաքականության գերագույն ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելը շաբաթ օրը հեռախոսով քննարկել են Ուկրաինայի շուրջ ստեղծված իրավիճակում համակարգումը, ամերիկյան դիվանագիտության ղեկավարը նաեւ կրկին հայտարարել է ՌԴ ագրեսիայի դեպքում լուրջ միջոցառումների մասին։ Այս մասին հայտնել է Պետդեպի մամուլի ծառայությունը, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը։
«[Նրանք] քննարկել են ՆԱՏՕ-ի դաշնակիցների եւ եվրոպացի գործընկերների հետ կողք կողքի իրենց սերտ համակարգումը` ի պատասխան Ուկրաինայում եւ նրա մերձակայքում շարունակվող ՌԴ ռազմական կուտակումների խորը մտահոգության»,- ասվում է հայտարարության մեջ:
«Պետքարտուղար Բլինքենը հաստատել է, որ Ուկրաինայի դեմ Ռուսաստանի հետագա ագրեսիան կհանգեցնի արագ, լուրջ եւ համակարգված հետեւանքների»,- հավելել են Պետդեպարտամենտում։

Госсекретарь США Энтони Блинкен и верховный представитель Евросоюза по иностранным делам и политике безопасности Жозеп Боррель в субботу обсудили по телефону координацию в связи с ситуацией вокруг Украины, шеф американской дипломатии также вновь заявил о серьезных мерах в случае агрессии РФ. Об этом сообщила пресс-служба Госдепа, передает ТАСС.
«[Они] обсудили свою тесную координацию бок о бок с союзниками по НАТО и европейскими партнерами в ответ на вызывающее глубокое беспокойство продолжающееся наращивание военных сил РФ на Украине и близ нее», - утверждается в сообщении.
«Госсекретарь Блинкен подтвердил, что дальнейшая агрессия РФ против Украины приведет к быстрым, серьезным и скоординированным последствиям», - добавили в Госдепе.