Հյուսիսային Կորեան Ճապոնական ծովի ուղղությամբ հավանաբար բալիստիկ հրթիռ է արձակել։ Սա 2022 թվականի սկզբից արդեն չորրորդ փորձարկումն է, գրում է Kyodo տեղեկատվական գործակալությունը՝ հղում կատարելով երկրի առափնյա պաշտպանությանը։
Ծագող արեւի երկրի վարչապետ Ֆումիո Կիսիդայի գրասենյակին կից ստեղծվել է ճգնաժամային շտաբ։ Կառավարության գլխավոր քարտուղար Հիրոկաձու Մացունոն տեղեկացրել է, որ նավերին եւ օդանավերին հասցված ոչ մի վնաս չի գրանցվել։ Տոկիոն շարունակում է վերլուծել իրականացված արձակման մասին տեղեկատվությունը։ Մացունոն որեւէ մանրամասն, ներառյալ հրթիռի թռիչքի բարձրությունը եւ անկման ստույգ վայրը, չի նշում։
Պատասխանատու գերատեսչությունների ներկայացուցիչները արտահերթ հանդիպել են՝ տեղեկատվության հավաքման եւ հնարավոր վնասի հաստատման նպատակով, տեղեկացնում է NHK հեռուստաալիքը։

Северная Корея запустила в сторону Японского моря, предположительно, баллистическую ракету. Это уже четвертое с начала 2022 года испытание, пишет информагентство Kyodo со ссылкой на береговую охрану страны.
При канцелярии премьер-министра Страны восходящего солнца Фумио Кисиды создан кризисный штаб. Генсек кабинета министров Хирокадзу Мацуно сообщил, что никакого ущерба морским и воздушным судам не зафиксировано. Токио продолжает анализировать информацию об осуществленном запуске. Никаких деталей, включая высоту полета ракеты и точное место падения, Мацуно не привел.
Представители ответственных ведомств проводят экстренную встречу с целью сбора информации и подтверждения возможного ущерба, информирует телеканал NHK.