Հայաստանի հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը պատրաստվում է հավանություն տալ հեռահաղորդակցության կապի օպերատոր «Ռոստելեկոմ» ընկերության վաճառքին։ Այս մասին NEWS.am-ը տեղեկացավ հանձնաժողովի՝ հունվարի 19-ին նախատեսված նիստի օրակարգում ներառված որոշման նախագծից։
Դրա համաձայն՝ 2021թ-ի հոկտեմբերի 19-ին հանձնաժողով է դիմել «Ռոստելեկոմի» ռուսաստանյան բաժնետեր «Ջիէնսի-Ալֆա» ՓԲԸ-ն` հայտնելով, որ ՌԴ քաղաքացի, ֆիզիկական անձ Արման Ունանյանը և ՀԷՑ–ը նախատեսում են Կիպրոսում գրանցել նոր ընկերություն` Molitro Holdings Limited, որը ձեռք կբերի «Ռոստելեկոմի» հայաստանյան դուստր ձեռնարկության միակ բաժնետեր Filor Ventures Limited ընկերության 100 տոկոս բաժնեմասը։
ՀԾԿՀ-ի փոխանցմամբ՝ հարցը քննարկվել է ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության հետ, որից ստացվել է տեղեկատվություն այն մասին, որ վերջինը ԱԱԾ-ի հետ քննարկումների արդյունքում չի առարկում գործարքի կայացմանը։
«Ռոստելեկոմի» ղեկավար Միխայիլ Օսեևսկին նախորդ տարվա դեկտեմբերին հայտնել էր, որ Հայաստանում գործող դուստր ընկերության՝ «GNC-Alfa»-ի վաճառվող ակտիվների նախնական արժեքը 25 մլն դոլար է։
2012 թվականի փետրվարին «Ռոստելեկոմը» դարձել է GNC Alfa-ի գլխավոր բաժնետերը` 22,5 մլն դոլարով ձեռք բերելով ընկերության 75%-ը`հանած մեկ բաժնետոմս, ինչպես նաեւ հնարավորություն ստացել ձեռք բերել մնացած 25%-ը՝ գումարած մեկ բաժնետոմս։ 2019 թվականի օգոստոսին Ռոստելեկոմն օգտվել է այդ հնարավորությունից եւ գնել մնացած բաժնետոմսերը։ Այդ ժամանակ GNC Alfa-ն մեծ ներդրումային ծրագիր էր իրականացնում միջազգային օպտիկական մալուխների անցկացման ոլորտում, ինչը թույլ տվեց մի քանի անգամ ավելացնել երկրում միջազգային ինտերնետ-թրաֆիկի թողունակությունը։ Այդ ժամանակ GNC Alfa-ն մանրածախ ծառայություններ չէր մատուցում եւ թրաֆիկը վաճառում էր միայն տեղական ինտերնետ մատակարարներին։ Ընկերությունն ու դրա օպտիկամանրաթելային ցանցը ձեռք բերելուց հետո Ռոստելեկոմը Հայաստանում ինտերնետ եւ IP-հեռուստատեսություն էր առաջարկում նաեւ վերջնական սպառողին։

Комиссия по регулированию общественных услуг Армении собирается одобрить продажу компании «Ростелеком» - оператора телекоммуникационной связи. Об этом сообщается в проекте решения комиссии, включенного в повестку заседания 19 января.
19 октября 2021 года в комиссию обратилась российская компания «Джиэнси-Альфа», являющаяся акционером «Ростелеком», сообщив, что гражданин РФ, физическое лицо Арман Унанян и «ЭСА» планируют зарегистрировать на Кипре новую компанию-Molitro Holdings Limited, которая приобретет 100% акций единственного акционера дочерней компании «Ростелеком» в Армении Filor Ventures Limited.
Как сообщает КРОУ, вопрос обсуждался с Министерством высокотехнологичной промышленности Армении, от которого была получена информация о том, что последняя в результате обсуждений с СНБ не возражает против принятия сделки. Глава «Ростелекома» Михаил Осеевский в декабре прошлого года сообщил, что предварительная стоимость активов действующей в Армении дочерней компании «GNC-Alfa» составляет $ 25 млн.
В феврале 2012 года «Ростелеком» стал главным акционером GNC Alfa, купив за 22,5 млн долларов 75% компании за вычетом одной акции, а также получил возможность приобрести оставшиеся 25% плюс одну акцию. В августе 2019 года Ростелеком воспользовался этой возможностью и купил остальные акции. Тогда GNC Alfa реализовала крупную инвестиционную программу в области проведения международных оптических кабелей, что позволило в несколько раз увеличить пропускную способность международного интернет-трафика в стране. В то время GNC Alfa не предоставляла розничных услуг и продавала трафик только местным интернет-поставщикам. После приобретения компании и ее оптиковолоконной сети «Ростелеком» предлагал в Армении интернет и IP-телевидение и конечному потребителю.