Ռուսաստանի եւ Իրանի արտաքին գործերի նախարարներ Սերգեյ Լավրովը եւ Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանը հեռախոսազրույցի ընթացքում քննարկել են երկկողմ հարաբերությունների տարբեր ասպեկտներ, ներառյալ՝ առաջիկա քաղաքական շփումների բովանդակությունը։
ՌԴ ԱԳՆ-ը փոխանցում է, որ նախարարները քննարկել են իրանական միջուկային ծրագրի մասին Գործողությունների համատեղ համապարփակ ծրագրի (ԳՀՀԾ) շուրջ ստեղծված իրավիճակը՝ 2021 թվականի դեկտեմբերի 27-ին Վիեննայում վերսկսված բանակցությունների իրանական միջուկային ծրագրի ամբողջական իրականացումը վերականգնելու ութերորդ փուլի համատեքստում՝ ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի կողմից հաստատված «միջուկային գործարքի» իր սկզբնե հավասարակշռված կոնֆիգուրացիայով։

Russian and Iranian foreign ministers Sergey Lavrov and Hossein Amir Abdollahian discussed various aspects of bilateral relations during a phone conversation, including the content of upcoming political contacts.
According to the Russian Foreign Ministry, the ministers reviewed the situation around the Joint Comprehensive Plan of Action (JCPOA) on the Iranian nuclear program in the context of the resumed eighth round of talks in Vienna on December 27, 2021, to restore the full implementation of the nuclear deal in its originally balanced configuration, approved by the UN Security Council.