Ռուսաստանի եւ Իրանի արտաքին գործերի նախարարներ Սերգեյ Լավրովը եւ Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանը հեռախոսազրույցի ընթացքում քննարկել են երկկողմ հարաբերությունների տարբեր ասպեկտներ, ներառյալ՝ առաջիկա քաղաքական շփումների բովանդակությունը։
ՌԴ ԱԳՆ-ը փոխանցում է, որ նախարարները քննարկել են իրանական միջուկային ծրագրի մասին Գործողությունների համատեղ համապարփակ ծրագրի (ԳՀՀԾ) շուրջ ստեղծված իրավիճակը՝ 2021 թվականի դեկտեմբերի 27-ին Վիեննայում վերսկսված բանակցությունների իրանական միջուկային ծրագրի ամբողջական իրականացումը վերականգնելու ութերորդ փուլի համատեքստում՝ ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի կողմից հաստատված «միջուկային գործարքի» իր սկզբնե հավասարակշռված կոնֆիգուրացիայով։

Главы МИД РФ и ИРИ Сергей Лавров и Хоссейн Амир Абдоллахиан обсудили в ходе телефонной беседы различные аспекты двусторонних отношений, включая содержание предстоящих политических контактов.
Как сообщает МИД РФ, министры рассмотрели ситуацию вокруг Совместного всеобъемлющего плана действий (СВПД) по иранской ядерной программе в контексте возобновившегося 27 декабря 2021 г. в Вене восьмого раунда переговоров по восстановлению полноценной реализации «ядерной сделки» в ее изначально сбалансированной конфигурации, одобренной Советом Безопасности ООН.