Ուրբաթ Լեհաստանի վարչապետ Մատեուշ Մորավեցկին կոչ է արել եվրոպական առաջնորդներին ձեւավորել կոշտ, միասնական դիրքորոշում Ռուսաստանի նկատմամբ «մտավախությունների ֆոնին, որ Մոսկվան կարող է ներխուժել Ուկրաինա», հաղորդում է Reuters-ը:
Ուրբաթ Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին ավարտել է երկօրյա բանակցություններն իր լեհ պաշտոնակից Անջեյ Դուդի հետ, եւ Լեհաստանը հայտարարել է, որ Կիեւը կարող է ստանալ Լեհաստանի աջակցությունը Ռուսաստանի հարձակման դեպքում:
Սակայն Վարշավան չի հայտնել հստակ տվյալներ, թե ինչ ձեւաչափով այդ աջակցությունը կարող է ցուցաբերվել:
«Լեհաստանն ամբողջովին սատարում է Ուկրաինային վերջինիս արեւմտամետ ձգտումներում»,-հայտարարել է վարչապետ Մատեուշ Մորավեցկին:
«Ռուսական սպառնալիքի առջեւ եվրոպական միասնականությունն ու սոլիդարությունն առանցքային են Ուկրաինայի համար: Ռուսաստանը պետք է իմանա, որ գործ ունի միասնական ճակատի հետ»,-հավելել է նա:
Արեւմտյան երկրները մտահոգվում են, որ Մոսկվան հարձակում է նախապատրաստում Ուկրաինայի վրա: Ռուսաստանը հերքում է, որ պատրաստվում է հարձակվել:

Премьер-министр Польши Матеуш Моравецкий в пятницу призвал европейских лидеров занять жесткую, единую позицию по отношению к России «на фоне опасений, что Москва может готовить вторжение в Украину», сообщает Reuters
В пятницу президент Украины Владимир Зеленский завершил двухдневные переговоры со своим польским коллегой Анджеем Дудой, и Польша заявила, что Киев может рассчитывать на ее поддержку в случае нападения России.
Однако Варшава не сообщила точных деталей того, в какой форме эта поддержка может быть оказана.
«Польша безоговорочно поддерживает Украину в ее прозападных устремлениях», - заявил премьер-министр Матеуш Моравецкий.
«Перед лицом российских угроз европейское единство и солидарность являются ключевыми для Украины. Россия должна знать, что она имеет дело с единым фронтом без исключений», - добавил он.
Западные страны опасаются, что Москва планирует нападение на Украину. Россия отрицает, что планирует нападение.