Ադրբեջանը հայտարարում են «Զանգեզուրի միջանցքի» երկայնքով փորձնական գնացքների գործարկման մասին։
Ադրբեջանական լրատվամիջոցներում համապատասխան վերնագրերով հրապարակումներ են հայտնվել։ Սակայն հրապարակումների տեքստին ծանոթանալը պարզում է իրավիճակը. «միջանցքը» միայն թղթի վրա է, ավելի ճիշտ՝ վերնագրերում։
Իրականում խոսքն Ադրբեջանի կողմից վերահսկվող Ջաբրայիլի շրջանի տարածքում 23 կիլոմետրանոց հատվածի կառուցման եւ փորձնական գնացքների գործարկման մասին է։ Դա Հորադիզ-Աղբենդ երթուղու մի մասն է՝ 110,4 կիլոմետր երկարությամբ։ «Միակողմանի երկաթուղին բաղկացած կլինի 8 կայարանից, 3 թունելից, 41 կամրջից։ Նախագիծը մինչեւ 300 արհեստական ​​ինժեներական կառույցների կառուցում է նախատեսում։ Աշխատանքն իրականացվում է երեք փուլով. Դրանցից առաջինը 30 կմ երկարությամբ երկաթուղային գծի կառուցում է ենթադրում, որը ծածկում է Հորադիզ, Մարջանլի, Մահմուդլու կայարանները, երկրորդը` 55 կմ, Սոլթանլի, Գումլագ կայարանները, երրորդը` 25.4 կմ, Մինջիվան, Բարթազ, Ագբենդ կայարանները: Նախագծի ավարտը նախատեսված է 2023 թվականին»,- հայտնում են լրատվամիջոցները։
Հիշեցնենք, որ Ադրբեջանը ձգտում է «միջանցք» ստանալ Հայաստանի Սյունիքի մարզով։ Ադրբեջանական կողմի ընկալմամբ՝ խոսքը ոչ թե հաղորդակցությունների բացման, այլ հենց «միջանցքի» մասին է՝ Սյունիքի միջանցքը Լաչինի միջանցքի դիմաց տրամաբանությամբ:

В Азербайджане заявляют о запуске тестовых поездов по «Зангезурскому коридору».
Публикации с соответствующими заголовками появились в азербайджанских СМИ. Однако, ознакомление с текстом публикаций проясняет ситуацию - «коридор» лишь на бумаге, точнее, в заголовках.
В действительности речь идет о строительстве 23-километрового участка на подконтрольной Азербайджану территории Джебраильского района и запуске тестовых поездов. Это часть маршрута Горадиз-Агбенд протяженностью 110,4 километра. «Однопутная железная дорога будет состоять из 8 станций, 3 туннелей, 41 моста, 3 галерей. В рамках проекта предусмотрено строительство до 300 искусственных инженерных сооружений. Работы проводятся в три этапа. Первый из них предполагает строительство железнодорожной линии длиной 30 км с охватом станций Горадиз, Мерджанлы, Махмудлу, второй – 55 км, станции Солтанлы, Гумлаг, третий – 25,4 км, станции Миндживан, Бартаз, Агбенд. Завершение проекта намечено на 2023 год», - сообщают СМИ.
Напомним, что Азербайджан добивается «коридора» через Сюникскую область Армении. Речь в понимании азербайджанской стороны не об открытии коммуникаций, а именно о «коридоре» по логике – коридор в Сюнике в обмен на коридор в Лачине.