Հայաստանում Բելառուսի դեսպանն այսօր եղել է ԱԳՆ-ում։ Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում հայտնեց ՀՀ ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Վահան Հունանյանը։
Թե ինչ ուղերձ է փոխանցվել Բելառուսի դեսպանին, ԱԳՆ խոսնակը չմանրամասնեց։
Ռուս լրագրող Վլադիմիր Սոլովյովին տված հարցազրույցում Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն, խոսելով Բելառուսի եւ Ռուսաստանի միութենական պետության եւ դրան հետխորհրդային այլ երկրների միանալու հեռանկարների մասին, ասել էր. «Հայաստանը գնալու տեղ չունի։ Կարծում եք նրանք ինչ-որ մեկին պե՞տք են: Նրանք արդեն տեսել են... Նիկոլ Վովաեւիչը տեսել է դա»։
ՀՀ ԱԳՆ խոսնակ Վահան Հունանյանն արձագանքել էր Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի՝ Սոլովյովին տված հարցազրույցում Հայաստանի վերաբերյալ արված հայտարարությանը՝ նշելով․ «Համոզված ենք, որ Բելառուսի նախագահի աշխարհաքաղաքական ինքնատիպ վերլուծությունները նպատակ ունեն սպասարկելու առաջին հերթին սեփական ներքին քաղաքական օրակարգը և որևէ առնչություն չունեն Հայաստանի և նրա արտաքին քաղաքականության հետ»։

On 8 February, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Belarus to Armenia Alexander Konyuk visited the Ministry of Foreign Affairs of Armenia, Foreign Ministry spokesman Vahan Hunanyan told NEWS.am.
The Foreign Ministry spokesman did not specify the message conveyed to the ambassador. Earlier, the Armenian Foreign Ministry commented on President Lukashenko's resonant statements, noting that "the unique geopolitical analyses of the Belarusian President are aimed, first and foremost, at serving his own domestic political agenda, and they have nothing to do with Armenia and its foreign policy."
In an interview with renowned Russian journalist Vladimir Solovyov, and speaking about a union state of Belarus and Russia and the prospects for other post-Soviet countries joining it, Belarusian President Aleksandr Lukashenko had said: "Armenia has no place to go. Do you think anyone needs them? They have already seen [that] ... [Armenian PM] Nikol Vovayevich [Pashinyan] has seen that."