Պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը եւ Թուրքիայի արտգործնախարար Մեւլութ Չավուշօղլուն քննարկել են հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը։
Պետդեպարտամենտը հայտնում է, որ զրուցակիցները քննարկել են հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորումը եւ այն լրացուցիչ քայլերը, որոնք ԱՄՆ-ը կարող է ձեռնարկել այդ ջանքերին աջակցելու համար։
Կողմերը քննարկել են նաեւ «Ուկրաինայի դեմ Ռուսաստանի հետագա էսկալացիայի սպառնալիքի եւ ագրեսիայի առնչությամբ ՆԱՏՕ-ի համակարգման ու միավորման ուղիները»։ Պետքարտուղարն ընդգծել է «Ուկրաինայի ինքնիշխանությանն ու տարածքային ամբողջականությանը ընդհանուր հավատարմությունը եւ նշել դիվանագիտական լուծմանը աջակցելու Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի պատրաստակամությունը»։
Նրանք նաեւ դիտարկել են ԱՄՆ-ի եւ Թուրքիայի միջեւ ամուր երկկողմ հարաբերություններ պահպանելու հնարավորությունները։

Secretary of State Antony Blinken and Turkish Foreign Minister Mevlut Cavusoglu discussed the process of normalization of Armenian-Turkish relations.
According to the State Department, the interlocutors discussed the normalization of Turkish-Armenian relations and additional steps the US could take to support these efforts.
The sides also discussed ways to further coordinate and unify NATO against the threat of further Russian escalation and aggression against Ukraine. The Secretary of State emphasized a shared commitment to Ukraine's sovereignty and territorial integrity and highlighted Turkish President Recep Erdogan's willingness to support a diplomatic solution.
They also discussed opportunities to maintain a strong bilateral relationship between the US and Turkey.