Ադրբեջանական զինված ուժերը երեկ՝ փետրվարի 15–ին, գյուղատնտեսական աշխատանք իրականացնող արցախցուն  թիրախավորել են ռուս խաղաղապահների ներկայությամբ։ Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց Խրամորթ գյուղի ղեկավար Զորիկ Աբրահամյանը։
«Բնակչին ոչ մի բան չի պատահել, խփել են տրակտորի անվադողին, ծակել։ Դեպքի ժամանակ ռուս խաղաղապահները ներկա են եղել։ Հակառակորդի մարտական դիրքը մեր գյուղի այգիներից 100 մետրից էլ քիչ է հեռու»,– ասաց Խրամորթի գյուղապետը։
NEWS.am-ի հետ զրույցում Արցախի Մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանն՝ անդրադառնալով միջադեպին, ասաց, որ Ադրբեջանը հերթական անգամ խախտել է Արցախի ժողովրդի իրավունքները, մասնավորապես՝ տեղի ունեցածը նրա գնահատմամբ՝ կյանքի իրավունքի դեմ ուղղված ոտնձգություն է։
«Տարվա սկզբում կարծես որոշակի հանգստություն կար, բայց ադրբեջանական կողմը իր քաղաքականությունը նորից առաջ է մղում, Արցախում վախի ու հուսալքության մթնոլորտ ձեւավորելու համար։ Ադրբեջանական կողմը չի ցանկանում, որ Արցախի տարածքում հայություն մնա, եւ նրանց  բոլոր գործողությունները միտված են նրան, որ Արցախի հայ բնակչությունը թողնի ու հեռանա»,– ասաց  Արցախի Մարդու իրավունքների պաշտպանը։
Նշենք, որ երեկ՝ փետրվարի 15-ին, ժամը 15:30-ի սահմաններում Խրամորթ գյուղի վարչական տարածքում Խնապատ գյուղի բնակիչ Կ.Մ.-ն տրակտորով հերկ կատարելիս,  հակառակորդի մարտական դիրքից նրա ուղղությամբ արձակված կրակոցներից վնասվել է տրակտորի հետեւի անվադողը:

Yesterday, the Azerbaijani armed forces targeted—in the presence of Russian peacekeepers—an Artsakh citizen carrying out agricultural work. Zorik Abrahamyan, the head of Khramort village of Artsakh (Nagorno-Karabakh), told this to Armenian News-NEWS.am Wednesday.
"Nothing happened to the resident. They [i.e., the Azerbaijani soldiers] hit, punctured the tractor tire. Russian peacekeepers were present during the incident. The adversary's combat position is less than 100 meters away from the gardens of our village," said the prefect of Khramort.
Also referring to this incident, Artsakh Human Rights Defender (Ombudsman) Gegham Stepanyan, in turn, told Armenian News-NEWS.am that Azerbaijan has once again violated the rights of the people of Artsakh. And, in particular, according to him, what happened is an encroachment on the right to life.
"At the beginning of the year there seemed to be some calm. But the Azerbaijani side is pushing its policy again to create a climate of fear and despair in Artsakh. The Azerbaijani side does not want Armenians to remain in the territory of Artsakh, and all their actions are aimed at making the Armenian population of Artsakh leave," the Artsakh ombudsman said.
As reported earlier, at around 3:30pm on Tuesday, while Khnapat village resident K.M. (born in 1983) was plowing in Khramort village with a tractor, one of the latter’s tires was damaged by the shots fired at him from the Azerbaijani combat position.