Եվրոպայի Խորհրդի Նախարարների կոմիտեն կասեցրել է Ռուսաստանի անդամությունը կազմակերպությունում, հաղորդվում է կազմակերպության կայքում: Հաղորդագրության մեջ ասվում է, որ այդ որոշումը նշանակում է, որ Ռուսաստանը շարունակում է համարվել Եվրոպայի Խորհրդի անդամ եւ Եվրոպայի Խորհրդի համապատասխան հռչակագրերի, այդ թվում՝ Մարդու իրավունքների եվրոպական հռչակագրի մասնակից: Կասեցումը վերջնական միջոց չէ, այլ ժամանակավոր է:
Այդ որոշումը չի անդրադառնում ՄԻԵԴ-ին: Դատավորը, որն ընտրվել է ՄԻԵԴ-ում ՌԴ-ի կողմից, կշարունակի համարվել դատարանի անդամ, ինչպես նաեւ ՌԴ-ի դեմ ներկայացված հայցերը կդիտարկվեն եւ կլուծվեն դատարանի կողմից:
Նախարարների կոմիտեն նաեւ կարող է առաջարկել պետությանը լքել Եվրոպայի Խորհուրդը: Պետության կողմից համաձայնության դեպքում դուրս գալու ամսաթիվը կհամարվի հաջորդ տարվա հունվարի 1-ը: Սակայն Կոմիտեն կարող է նաեւ իր որոշմամբ դադարեցնել Խորհրդում պետության անդամությունը՝ ինքնուրույն ընտրելով այդ որոշումն ուժի մեջ մտնելու ամսաթիվը:
Միեւնույն ժամանակ ՌԴ Դաշնային խորհրդում արձագանքել են այդ որոշմանը:
Սենատոր Վլադիմիր Ջաբարովը մեկնաբանել է. «Ապրել ենք նախկինում առանց Եվրոպայի Խորհրդի, կապրենք եւ այժմ»:
Իր հերթին Պետական դումայի փոխխոսնակ Պետրո Տոլստոյը հայտարարել է, որ Ռուսաստանը դեռեւս եվրոպական ամենամեծ երկիրն է, առանց որի Եվրոպայի Խորհուրդը պարզապես անհնարին է եւ անօգուտ:

Комитет министров Совета Европы приостановил членство России в организации, сообщается на сайте организации. В сообщении говорится, что принятое решение означает, что Россия остается членом Совета Европы и участником соответствующих конвенций Совета Европы, включая Европейскую конвенцию о правах человека.
Приостановление – это не окончательная мера, а временная, оставляющая открытыми каналы связи.
ЕСПЧ этим положением не затрагивается. Судья, избранный в Европейский суд по правам человека от РФ, остается членом суда, и жалобы, поданные против России, будут по-прежнему рассматриваться судом и принимать решения.
Комитет министров также может предложить государству покинуть Совет Европы. Если государство соглашается, то датой выхода будет 1 января следующего года. Но Комитет может также своим решением прекратить членство государства в Совете с даты, которую определит сам.
Между тем в Совфеде РФ отреагировали на приостановление прав РФ на представительство в Комитете министров и Парламентской ассамблее.
Сенатор Владимир Джабаров дал комментарий РИА Новости
«Жили без Совета Европы раньше – проживем», - сказал он.
В свою очередь вице-спикер Госдумы Петро Толстой заявил, что Россия останется самой большой европейской страной, без которой никакой Совет Европы просто невозможен и не нужен.