Ուկրաինական պատերազմով ստեղծված իրավիճակում ՌԴ–ից Հայաստան եկող տրանսֆերտները կարող են նվազել, իսկ ստեղծված խնդիրների պատճառով հայկական բիզնեսից որոշակի ժամանակ կպահանջվի վերադասավորվելու համար։ Հանրային հեռուստաընկերության «Հարցազրույց Պետրոս Ղազարյանի հետ» հաղորդաշարի ժամանակ ասել է ՀՀ ֆինանսների նախարար Տիգրան Խաչատրյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե ինչպես կգնահատեք այսօր Հայաստանի ֆինանսական կայունությունը։
«Մեր ֆինանսական կայունության գնահատականը բազմաթիվ հարցերից է կախված և վերջին շրջանում, ինչպես տարածաշրջանում առհասարակ, Հայաստանում առկա են ռիսկեր, որոնք պայմանավորված են մեր հարևանների, բարեկամների մոտ ընթացող տնտեսական զարգացումներով»,– ասել է նախարարը։
Տիգրան Խաչատրյանը նշել է, որ Ռուսաստանի Դաշնության հետ Հայաստանի տնտեսական կապերը շատ սերտ են, և կան մի քանի ուղղություններ, որոնք առաջին հերթին էական նշանակություն ունեն տարվա կանխատեսումների համար։
«Տրանսֆերտները առաջին հերթին բնականաբար, ոչ այնքան, որքան դա 8 տարի առաջ էր, բայց շարունակում ենք մեծապես ունենալ այդ տրանսֆերտային աջակցությունը մեր հայրենակիցներից իրենց բարեկամներին, որոնք բնակվում են Հայաստանում։ 2018, 2019, 2020 2021 թվականներին այդ տրանսֆերտների միջին տարեկան չափը կազմել է 850 մլն դոլարի չափ, ֆիզիկական անձանց փոխանցումների մասին է խոսքը։ Եթե մենք համեմատելու լինենք այս ցուցանիշը նրա հետ, ինչ տեղի է ունեցել 2014-15 թվականներին համանման իրավիճակում, ապա այս ցուցանիշը 40-50 տոկոսով նվազելու ռիսկի կարող է ենթարկվել»,– ասել է նա։
Տիգրան Խաչատրյանը նշել է, որ հաջորդ ցուցանիշը ՀՀ–ից արտահանումն է դեպի ՌԴ, որը 2021-ի արդյունքներով գերազանցել է 800 մլն դոլարը։ Նրա խոսքով՝ կարճաժամկետ ժամանակահատվածում ՀՀ-ից  բազմաթիվ արտահանողներ ունեցել են կորուստներ, որովհետև ռուբլին արժեզրկվեց, այդ կազմակերպությունների մի մասն ունեցել է դոլարային դեբիտորական պարտքեր, այսինքն՝ ապրանքները առաքած են եղել, սակայն վճարումները դեռ ստացած չեն եղել, և փոխարժեքի հետևանքով ունեցան ֆինանսական որոշակի կորուստներ։
«Եվ կարելի է սպասել, որ այդ կազմակերպությունների ընթացիկ գործերը ինչ–որ առումով դժվարացան։ Դրանք պայմանավորված են նաև լոգիստիկ դժվարություններով։ Եվ այս ֆոնին այդ ցուցանիշները չեն կարող չազդել մինչև տարեվերջ Հայաստանում սպասվող տնտեսական զարգացումների վրա։ Գնահատականներ տալու համար, կարծում եմ, դեռ վաղ է, որովհետև նույն արտահանողները խոսում են նաև այն մասին, որ չնայած ֆինանսական առումով իրավիճակը կտրուկ փոխվել է, սակայն հնարավորություններ են առաջացել»,– ասել է նա՝ նկատի ունենալով, որ ՌԴ–ից շատ ընկերություններ հեռանում են և շուկայում առաջացած այդ բացը կարող են լրացնել հայկական ընկերությունները։
Որպես հաջորդ գործոն նախարարը նշել է լոգիստիկ դժվարությունները, որոնք առաջանում են նորից իրավիճակով պայմանավորված։ Որովհետև օդային փոխադրումները բազմաթիվ ուղղություններով դարձել են ավելի սահմանափակ, ցամաքային փոխադրումները նույնպես դարձել են սահմանափակ այն տեսանկյունից, որ դրանք ոչ բոլոր ուղղություններով են գործում այնպես կանոնավոր, ինչպես դրանք գործում էին մինչև վերջին շաբաթները։ Համապատասխանաբար մեր բիզնեսին անհրաժեշտ կլինի որոշակի ժամանակ, որպեսզի վերադասավորվեն, իրենց ռեսուրսները վերահասցեավորեն և միջնաժամկետ պլանները վերանայելով՝ կարողանան նոր իրավիճակին հարմարվել»,– ասել է ֆինանսների նախարար Տիգրան Խաչատրյանը։

В связи с украинским кризисом, денежные переводы из России в Армению могут сократиться, и из-за возникших проблем армянскому бизнесу потребуется некоторое время на перестройку. Об этом в программе "Интервью с Петросом Казаряном" на Общественном телевидении заявил министр финансов  Тигран Хачатрян, отвечая на вопрос, как он оценивает финансовую стабильность Армении.
«Наша оценка финансовой стабильности зависит от многих вопросов. В последнее время, как  в регионе в целом, так и в Армении существуют риски, которые обусловлены экономическими развитиями  у наших соседей», - сказал министр.
Хачатрян отметил, что экономические связи Армении с Российской Федерацией очень тесные, есть несколько направлений, которые в первую очередь важны для прогнозов на год.
По его словам, денежные трансферты продолжают оказывать существенное содействие жителям Армении, хоть и не в таких объемах как это было 8 лет назад.» «В 2018, 2019, 2020 гг. В 2021 г. среднегодовая сумма этих переводов составила 850 млн долларов, речь идет о переводах физических лиц. Если сравнивать эту цифру с тем, что происходило в аналогичной ситуации в 2014–2015 годах, эта цифра может оказаться под угрозой снижения на 40–50%», — сказал он.
Тигран Хачатрян отметил, что следующим показателем является экспорт из Армении в Россию, который по итогам 2021 года превысил 800 миллионов долларов. По его словам, за короткое время у многих экспортеров из Армении были убытки из-за падения курса рубля, у некоторых из этих компаний была долларовая дебиторская задолженность, то есть товар был доставлен, но платежи еще не поступили, и у них были некоторые финансовые потери из-за курса валют.
«И можно ожидать, что текущие дела этих организаций в каком-то смысле осложнились. Они обусловлены трудностями логистики. И на этом фоне эти показатели не могут не сказаться на ожидаемых в Армении к концу года экономических сдвигах. Думаю, пока рано давать оценку, потому что те же экспортеры говорят о том, что хотя финансовая ситуация резко изменилась, но появились возможности», - сказал он, отметив, что многие компании уходят из России и армянские компании могут заполнить этот пробел на рынке.
В качестве следующего фактора министр назвал логистические трудности, которые возникают из-за сложившейся ситуации. Поскольку воздушные перевозки стали более ограниченными во многих направлениях, наземные перевозки также стали более ограниченными в том смысле, что они не работают во всех направлениях так регулярно, как в последние недели. «Соответственно, нашему бизнесу потребуется некоторое время, чтобы перестроиться, перенаправить свои ресурсы, пересмотреть среднесрочные планы, чтобы суметь адаптироваться к новой ситуации», — сказал министр финансов.